BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkEximbank deprem bölgesine 100 milyon dolar kaynak sağladı----

Eximbank deprem bölgesine 100 milyon dolar kaynak sağladı

Eximbank deprem bölgesine 100 milyon dolar kaynak sağladı
06 Aralık 2023 - 14:45 www.finansgundem.com

Bankadan yapılan yapılan açıklamaya göre, Türk Eximbank, AIIB'den deprem bölgesine yönelik 100 milyon dolar kaynak sağladı.

Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank), Hazine ve Maliye Bakanlığının garantisi altında Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 100 milyon dolar tutarında 10 yıl vadeli kaynak için kredi anlaşması imzaladı.

Bu çerçevede AIIB tarafından 100 milyon dolar tutarında doğrudan kredi ve 200 milyon dolar tutarında garanti desteği olarak onaylanan 300 milyon dolar finansman paketi kapsamında gerçekleştirilen ilk işlem olan söz konusu kredi ile 6 Şubat depreminden etkilenen Türk ihracatçı firmaların deprem sebebiyle oluşan tamir, bakım, yeniden inşa, makine değişimi, güçlendirme gibi masraflarının finanse edilmesi amaçlanıyor.

"Yıl başından bu yana 4,2 milyar dolar kaynak temin ettik"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, bankanın yıl başından bu yana yurt dışı finansal kuruluşlardan ve uluslararası sermaye piyasalarından toplam 4,2 milyar dolar kaynak temin ederek Türk ihracatçısının hizmetine sunduğunu bildirdi.

Bu sene boyunca gerçekleştirdikleri yoğun çalışmaların neticesinde 2024'ün ilk yarısında 1,4 milyar doların üzerinde uzun vadeli uluslar üstü kaynağı Türkiye'ye kazandırmayı hedeflediklerini belirten Güney, şunları kaydetti:

"Bu kaynaklardan ilki olan AIIB kaynaklı bu deprem kredisi ile Bankamızın da önceliklerinden olan deprem bölgesindeki firmalarımızın maddi hasarlarının onarılması için uzun vadeli finansman sağlamayı ve bölgedeki ekonomik iyileşmenin hızlandırılmasına yardım etmeyi hedefliyoruz. Yakın zamanda bu işlemi takip edecek birçok uluslar üstü kaynak ile ihracatçılarımızın karbon dönüşümü süreçlerinin hızlandırılması, yeşil yatırımların finanse edilmesi, yeşil ürün üreticilerinin desteklenmesi, KOBİ finansmanı, kadın girişimcilerin ve kadın istihdamının desteklenmesi, ticaret finansmanında ülkeler arası işbirliğinin artırılması gibi birçok alanda ihracatçılarımıza sunduğumuz destekleri artırarak sürdüreceğiz."

Türk Eximbank ile Çin Eximbank arasında anlaşma

 

Türk Eximbank kârını yüzde 49.2 artırdı

 

Türk Eximbank sendikasyon kredisini yeniledi

 

Türk Eximbank’tan ‘katılım’ esaslı yeni sigorta hamlesi

 

Eximbank'a 277 milyon dolarlık sendikasyon kredisi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)