BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakEvini satacaklara, birden fazla evi olanlara vergi yolda----

Evini satacaklara, birden fazla evi olanlara vergi yolda

Evini satacaklara, birden fazla evi olanlara vergi yolda
23 Mayıs 2024 - 08:17 www.finansgundem.com

Yeni düzenlemeye göre evini 5 yıl sonra satanlar yüzde 40'a varan oranlarda vergi ödemek zorunda kalabilir. Bu durum, özellikle birden fazla konuta sahip olanları daha da fazla etkileyecek.


Evini kiraya verenlerden sonra şimdi de evini satacaklara, birden fazla evi olanlara vergi geliyor. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre bütçe harcamalarına kaynak bulmak için rotayı konut sahiplerine çeviren iktidarın, birden fazla konutu olanlara katlamalı Emlak Vergisi ve tapu harcı getirmeye hazırlandığı iddia edildi. Ayrıca konutunu 5’inci yıldan sonra satanlardan da vergi alınmaya başlanması bekleniyor.

Konut fiyatlarında yeni bir zam dalgası gelebilir

Konut satışlarında vergilerin de piyasa bedelleri üzerinden hesaplanacağı öne sürülüyor. Bu kapsamda hem konut satanlar, hem de konut alanlar yüklü vergilerle karşılaşabilir. Yeni düzenlemelerin konut fiyatlarında yeni bir zam dalgası yaratması öngörülüyor. Düzenlemenin, yasa çıktıktan sonraki satışlara uygulanacağı belirtildi.

Haziran'da Meclis'te

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi reformuyla ilgili çalışmaları hızlandırdı. Vergi reformu taslağında, konut sahipleri ile konutu yatırım aracı olarak kullananların daha fazla vergi ödemelerine yol açacak düzenlemeler yer alıyor.

Haziran'ın ilk haftasında TBMM’ye sunulması planlanan taslağın milyonlarca konut sahibini etkileyecek vergi değişikliği şöyle olacak:

Mevcut düzenlemeye göre, satın alınan konut 5 yıl elde bekletilip 5’inci yıldan sonra satılırsa vergi ödenmiyor.

Bu konut ilk 5 yıl içinde satılırsa Maliye, değer artış kazancı üzerinden yüzde 15-40 oranında vergi alıyor.

Yeni düzenleme ile 5 yıl istisnasının kaldırılması bekleniyor.

Satın alınan evin üzerinden 5-10 hatta 50 yıl da geçse satıldığı gün değer artış kazancı hesaplanıp vergisi alınacak.

Satış fiyatı esas alınacak

Taslak düzenleme ile konut alım satımında belediyeden alınan ve gerçek değerin altında kalan rayiç bedel uygulamasının kaldırılacağı ifade ediliyor. Konutların güncel piyasa değeri esas alınacağı, güncel değerlerin de ekspertiz raporlarıyla belirleneceği belirtiliyor. Güncel fiyata geçilmesi konutunu satanlara ağır vergi yükü getirirken, alıcının ve satıcının ödediği yüzde 2’şerlik tapu harcında da artış yaşanmasına neden olabilir. Kayıt dışılığı önlemek için tapu harcının düşürülmesinin görüşüldüğü de belirtildi.

Birden fazla konuta katlamalı vergi

Taslak düzenlemeyle birden fazla evi olanların ikinci, üçüncü ve diğer evlerinden daha yüksek oranlarda Emlak Vergisi alınması da öngörülüyor. Örneğin iki evi olanlar, birinci evi için 5 bin lira vergi ödüyorsa ikinci evi için 7 bin 500 ya da 10 bin lira ödemek zorunda kalabilir. Tapu harcı tutarları da birden fazla evi olanlarda katlamalı olarak artabilir.

Şirketlere yüzde 15’e kadar asgari kurumlar vergisi geliyor

 

Milyarderlere 'servet vergisi' mi geliyor?

 

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ucello23 Mayıs 2024 13:30

    emlak komisyonlarına el atılmalı. alıcıdan satıcıdan %2 bi üstsınırı olmalı. tabi herkes emlakçı olur.

  • var zaten23 Mayıs 2024 14:24

    üst sınır zaten var.

  • E.g.23 Mayıs 2024 09:26

    HANGİ SEKTÖRDE OLURSA OLSUN ALIM SATIM AZALIRSA ALIM SATIMDAN DOĞAN DEVLETİN VERGİ GELİRİ DE AZALIR ALANDAN BİNDE YİRMİ SATANDAN BİNDE 20 Yİ ALIM SATIM OLMADAN DEVLET NASIL TAPU HARCI ALACAK ? (ALANDAN BİNDE 20+SATANDAN BİNDE 20=BİNDE 40=YÜZDE 4 EMLAK VERGİSİNİ KATBEKAT KATLAR NEREDE HAREKET ORADA BEREKET DEMİŞLER