BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemErken seçim olursa ne olur?----

Erken seçim olursa ne olur?

Erken seçim olursa ne olur?
25 Şubat 2016 - 08:56 www.finansgundem.com

Ankara kulisleri bu aralar erken seçimi konuşuyor. Peki erken seçim olursa MHP ve HDP'de durum ne olur?

Siyaset kulisleri bu sıralar erken seçimi konuşuyor. Bu iddiaların güçlenmesini sağlayan bir neden de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun teşkilatlarına verdiği 'erken seçim' talimatı. Vatan yazarı Okay Gönensin bugünkü köşesinde erken seçim ihtmalini ve siyasi partilerin bu konu için duruşlarını değerlendirdi. İşte Gönensin'in o yazısı;

"Ankara’da siyasetin bir kısmı varsayım ve söylenti üzerinedir. Bunların çoğu gerçekleşmez, ama konuşulur.
 
Bu günlerde Ankara’da erken seçim, fazla yüksek sesle olmasa da konuşuluyor. Nitekim CHP Genel Bbaşkanı da partisinin örgütlerine “erken seçime hazırlanın” talimatı verdi.
 
1 Kasım’da önemli bir seçim zaferi kazanmış olan AK Parti’nin bir erken seçim düşünmesi için aslında gerekçeler var.
 
Anayasayı tek başına yapacak, tek başına halkın önüne getirecek çoğunluğu 1 Kasımda az farkla kaçıran AK Parti açısından bu dönem seçim için çok elverişli.
 
Üç muhalefet partisinin de iki seksen uzanmış yattığı bir dönemde AK Parti’nin yeni bir seçim zaferine ulaşması da büyük ihtimal, çok büyük ihtimal olarak ortaya çıkıyor.
 
Tabii AK Parti açısından çıta daha yukardadır. Hedef hem MHP’yi hem HDP’yi yüzde 10 barajı altında bırakarak, 367 milletvekilinin üzerine çıkmaktır.
 
Erken seçimin tarihi ne olursa olsun MHP’nin toparlanması fazlasıyla zor görünüyor. Örgütleri dağılmış bir MHP seçmeninin önemli bir kısmının daha AK Parti’ye geçmesinin bütün koşulları vardır.
 
Bunların en önemlilerinden biri de Ak Parti’nin Güneydoğu politikasının, MHP’nin temel çizgisi olan “askeri çözüm” hattına dönmüş olmasıdır.
 
HDP’nin yüzde 10 barajın altında kalması, MHP kadar kolay görünmese de vardır. Savaş koşulları devam ederken HDP’nin doğru dürüst bir seçim kampanyası yapması zor olacak, HDP çok yönlü baskılara maruz kalacaktır.
 
Hükümet açısından, tek başına anayasal çoğunluk hedefinin yanında ki temel konuda halkın “onayı”nı alma ihtiyacı şu anda görünmüyorsa da, yakın dönemde ortaya çıkabilir.
 
Güneydoğu’daki savaş halinin sonuna gelinmesiyle ilgili zorluklar da vardır, Güney sınırımızın ötesindeki hararetin geleceğiyle ilgili çok sayıda soru da vardır.
 
Hükümet bu noktada, her iki mesele için halktan destek, daha büyük destek ihtiyacı duyabilir. Bu koşullarda iktidar partisine desteğin artmasının her iki alandaki “sert” politikaların onaylanması olarak görülmesi Hükümeti çok rahatlatır.
 
Ankara’da konuşulan her şey gerçek olmaz, ama bu kez erken seçim üzerine yapılan fikir jimnastikleri bu alanı açabilir. 
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • helal25 Şubat 2016 09:44

    yapılsın erken seçim akp tek başına iktidar sonra hem suriye, hem ırak hem de rusya ya girer namaz kılarız orada, heyt yaşasın be...

  • hasan25 Şubat 2016 09:25

    mühür elinizde ne bu her seferinde seçim dar gelirlinin üzerindeki yükü kaldırın.Partilerede hazine yardımı yapılmasın. Bu dünya fani planlarınızı bu dünyay göre yaparken öbür dünyada kendi planlarını yapıyor unutmayın buradan götüreceğiniz iyi yada kötü şeyler orada karsınıza çıkacak.