BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEge, eylül ayında son 18 senenin en düşük yağışını aldı----

Ege, eylül ayında son 18 senenin en düşük yağışını aldı

Ege, eylül ayında son 18 senenin en düşük yağışını aldı
27 Ekim 2022 - 11:28 www.finansgundem.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) verilerine göre yazın yağış miktarı uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 89 artan Ege Bölgesi, eylülde son 18 yılın en düşük yağışını aldı.

Ege Bölgesi'nde eylül ayında uzun yıllar yağış ortalaması 20,3 milimetre olarak ölçüldü. Bölgeye 2021 eylülde 10,6 milimetre, bu senenin aynı ayında ise 3,6 milimetre yağış düştü.

Bölgede eylül yağışları, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 82, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 azaldı. Böylece Ege, son 18 yılın en düşük eylül yağışını aldı.

Her yıl 1 Ekim ile sonraki senenin 30 Eylül'üne kadarki dönemde MGM tarafından takip edilerek hesaplanan su/tarım yılı yağışlarının da normalde 604,7 milimetre olduğu bölgede, yağış yüzde 7 azalarak 561,1 milimetre olarak ölçüldü.

Yaz mevsimi yağışları arttı

Bölgede yaz mevsimi yağışlarında yaşanan artış dikkat çekti. Ege'de yaz mevsiminde uzun yıllar yağış ortalaması 47,7 milimetre olarak ölçüldü. Bölgeye geçen yıl bu mevsimde 54,9 milimetre, bu sene aynı mevsimde ise 90,1 milimetre yağış düştü.

Buna göre bölgede yaz yağışları, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 89, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 arttı.

İzmir'de ağustos, en yağışlı üçüncü ay oldu

Uzun yıllar aralık ayı ortalaması 142,5 milimetre olan İzmir, geçen yılın aralık ayında ise 230,6 milimetre yağış aldı. Kente bu yılın ocak ayında 36,5 milimetre yağış düştü. Şubatta uzun yıllar yağış ortalaması 102 milimetre olan İzmir, bu ayda 146,7 milimetre yağış aldı.

İzmir, kalan aylarda en yağışlı dönemi ise uzun yıllar ortalaması 2,8 milimetre olan ağustosta 21,4 milimetrelik rakamla elde etti. Ağustos, bu yağışla en fazla yağmur düşen üçüncü ay oldu.

İzmir'deki barajların su seviyesi korundu

İlkbahar mevsimini kurak geçiren ve sonbaharda henüz yağmur düşmeyen İzmir'de kış döneminde etkili olan yağışlar, barajların önemli bölümünde su seviyesinde aşırı düşmenin önüne geçti. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin 26 Ekim tarihli verilerine göre kentteki 6 barajdan 5'inin doluluk oranı, geçen senenin aynı ayına göre arttı.

Barajlardan Alaçatı Kutlu Aktaş'ta yüzde 40'tan yüzde 48'e, Güzelhisar'da yüzde 53'ten yüzde 71'e, Ürkmez'de yüzde 41'ten yüzde 51'ye, Gördes'te ise yüzde 1'den yüzde 4'e çıktı. En önemli su sağlayıcılarından Tahtalı'da rakam yüzde 51'den yüzde 43'e, Balçova'da yüzde 39'dan yüzde 24'e, Güzelhisar'da yüzde 65'ten yüzde 64'e geriledi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği​​​​​​​

Bakırçay Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya bağlı meteorolojik verilerin değişkenlik gösterdiğini söyledi.

Kuraklığın artmasının, yağışlarda dengesizliklere ve yağış yoğunluğunun artmasına yol açtığını belirten Tağıl, şöyle konuştu:

Bu yıl beklentinin üstünde yağışlı bir yaz ile beklentiden daha kurak bir sonbahar yaşamamız iklim değişikliği senaryolarına göre normal kabul edilebilir bir durum. Mevsim açısından baktığımızda Batı Anadolu'da temmuz ve ağustosta yağışlı şartları gözlemledik. Yer yer uzun yıllık ortalamanın üzerinde yağışların gerçekleştiği de görüldü. Batı Anadolu'da yağışlı yaz koşullarının oluşmasına üst atmosferden soğuk hava girişinin gerçekleşmesiyle dikey yönlü sıcaklık farkının artması neden oldu. Bu artış, yüzeyde ısınan havanın yükselmesine ve yağışlı koşulların oluşmasına neden oldu.

'Eylül ve ekimde istenilen yağışı alamadık'

Prof. Dr. Tağıl, Türkiye'nin eylül ve ekim aylarında istediği yağışı alamadığını dile getirdi. İklim değişikliğine bağlı hayatın düzenlenmesi gerektiğine değinen Tağıl, "İklim değişikliği mevsimde beklediğimiz yağışı alamamamıza ya da mevsim normallerinin üstünde yağış almamıza neden olmaktadır. Hatta, küresel ısınma nedeniyle dört mevsimi birbirinden ayırmakta zorlanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ağustosta yağışlar yüzde 23 azaldı

 

Mevcut iklim planları sıcaklık artışını 2,5 dereceye çıkarabilir

 

Türk bankacılık sektörünün "iklim karnesi" açıklandı

 

İklim değişikliği AB'ye 10 yılda 145 milyar euroya mal oldu

 

BM: Kovid ve iklim değişikliği, kadın ve çocukların sağlığını bozdu!

 

Küresel ısınma etkisi: Oltu Çayı kurudu!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)