BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemDepremin maliyeti 105 milyar doları bulabilir----

Depremin maliyeti 105 milyar doları bulabilir

Depremin maliyeti 105 milyar doları bulabilir
16 Mart 2023 - 11:43 www.finansgundem.com

Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, depremlerin toplam maliyetinin 77-105 milyar dolar aralığında gerçekleşeceğini öngördü

Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin toplam maliyetinin 77 ila 105 milyar dolar aralığında gerçekleşeceğini öngördü.

BETAM, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin mevcut ve muhtemel ekonomik etkileri ile ilgili bir araştırma notu yayımladı.

BETAM'ın notunda, "Yapıların hasar durumlarına göre yeniden yapım, güçlendirme ve tamirat maliyetlerine ek olarak altyapı sermaye stokunun yeniden yapımı ve tamiratı ve enkaz altında kalan eşya ve taşıt kaybı maliyetlerini hesaba katarak depremin yapı ve sermaye stoku üzerindeki etkisinin 66 ila 86 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediyoruz. " denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

"Diğer taraftan bölgede yaşanan üretim kaybı, ulusal turizm sektöründeki olası gelir kaybı ve enkaz kaldırma ile ilgili faaliyetlerin ulusal gelir üzerindeki akım etkisini de eklediğimizde, depremlerin toplam maliyetinin 77 ila 105 milyar dolar aralığında gerçekleşeceği sonucuna ulaşıyoruz. GSYH’ye oran olarak yüzde 8,6 ila 11,6 arasında olacağını tahmin ettiğimiz ekonomik faturanın yüzde 80’ene yakın bölümünün devlet tarafından karşılanması beklenmektedir.

Depremlerin stok ve akım üzerinden ulusal ekonomik maliyetini hesapladıktan sonra ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ve ortaya çıkan faturanın büyük bir kısmını yüklenecek kamu kesiminin finansman ihtiyacını nasıl karşılayacağını ele alıyoruz. Yeniden inşa için yapılacak ek yatırım harcamalarının büyüme etkisinden depremin GSYH üzerindeki negatif akım etkisini çıkardığımız zaman 2023 yılı büyüme hızının 2,4 ila 2,6 yüzde puan arasında artacağını tahmin etmekteyiz. Depremin büyüme üzerindeki etkisinin tahmin ettiğimiz seviyelerde çıkabilmesinin gerekli koşulu yapılacak ek kamu harcamalarının ekonomiyi herhangi bir darboğaza sürüklemeden finanse edilebilmesidir. Eylül 2021’den bu yana uygulanan ve ülke ekonomisini daha kırılgan hale getiren para ve maliye politikası GSYH’nin yüzde 6’sına kadar çıkacak yıllık borçlanma gereksiniminin finanse edilmesini kesinlikle zorlaştıracaktır. Rasyonel ekonomi politikaları uygulayacağını ilan eden muhalefetin iktidara gelmesi durumunda ise ilave dış borçlanmanın daha düşük maliyet ve vadelerde sağlanması, böylece yeniden inşa sürecinin herhangi bir ekonomik kriz ya da darboğaz yaşanmadan tamamlanması mümkün gözükmektedir."

Deprem bölgelerinin yeniden inşa maliyeti 46 milyar dolar

 

Dünya Bankası, deprem hasarının maliyetini hesapladı

 

Depremin sigorta maliyeti 2 milyar doları bulabilir

 

Depremlerin Türkiye ekonomisine maliyeti 150 milyar dolar

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ttd16 Mart 2023 12:01

    Yardımla falan olacak iş değil doğru dürüst liyakat ilme bilme inanan kadrolar ile üyesi olduğun IMF ve Dünya bankası ile anlaşıp tamamen yanlış olan geçerliliği olmayan ekonomik tedbirler biran önce terk edilerek aklın yolu olan gerceklere dayalı hamasetten siyasetten ideolojiden sıyrılmış hazırlanan ekonomik program kurtuluş için tek çözümdür