BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemCIA'den Temsilciler Meclisi'nde Kaşıkçı cinayeti brifingi----

CIA'den Temsilciler Meclisi'nde Kaşıkçı cinayeti brifingi

CIA'den Temsilciler Meclisi'nde Kaşıkçı cinayeti brifingi
12 Aralık 2018 - 23:57 www.finansgundem.com

CIA Direktörü Haspel, bazı Temsilciler Meclisi üyelerine Kaçıkçı cinayetine ilişkin kapalı oturumda brifing verdi. Brifing sonrası konuşan Demokrat üye Engel, yeni dönemde Suudi yönetiminin davranışlarının soruşturulacağını söyledi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Gina Haspel'in, kapalı oturumda bazı Temsilciler Meclisi üyelerine Cemal Kaçıkçı cinayetine ilişkin bilgi verdiği bildirildi.

ABD Temsilciler Meclisinde gerçekleşen ve Cumhuriyetçi ve Demokrat bazı Meclis üyelerinin katıldığı oturumda Haspel, Kaşıkçı cinayetine ilişkin teşkilatının elindeki bilgileri vekillerle paylaştı.

Kapalı oturumun ardından sadece Demokrat bir Meclis üyesinin basın mensuplarına kısa bir açıklama yapması dikkati çekti.

"İnceldiği yerden kopsun"

Yeni dönemde Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olması beklenen Demokrat Meclis üyesi Eliot Engel, yeni yılın başında Dış İlişkiler Komitesinin Kaşıkçı cinayeti kapsamında Suudi yönetiminin davranışlarını soruşturacağını belirtti.

Görev dağılımının ardından bu yönde soruşturma başlatacaklarını vurgulayan Engel, "Soruşturma sonrasında inceldiği yerden kopsun." ifadesini kullandı.

"Kushner'i de kapsayabilir" değerlendirmesi

Soruşturmanın, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile ilişkisini de kapsayıp kapsamayacağı sorusuna cevap veren Engel, bunun seçenek dışı olmadığını kaydetti.

Brifing sonrasında yorum yapmaktan kaçınan diğer Temsilciler Meclisi üyeleri ise ısrarlı sorular sonrasında "brifingin bilgilendirici olduğunu" söylemekle yetindi.

CIA direktörünün Temsilciler Meclisine verdiği brifing öncesinde Amerikan istihbarat yetkililerinin Kaşıkçı cinayeti konusunda Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesini de bilgilendirdiği ifade edildi.

Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklar, perşembe günü ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Savunma Bakanı James Mattis'in tıpkı Senatoda yaptıkları gibi kapalı bir oturumda Kaşıkçı cinayetine ilişkin Temsilciler Meclisini de bilgilendireceğini iddia etti.

Haspel, geçen hafta Senatoda sınırlı sayıda senatörün katıldığı kapalı brifingde Kaşıkçı cinayeti hakkında bir brifing vermiş, brifinge katılan senatörler daha sonra yaptıkları açıklamalarda cinayetten Veliaht Prens'in sorumlu olduğu konusunda daha da ikna olduklarını dile getirmişti.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)