BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaBosch, BSH'deki Siemens hisselerini aldı----

Bosch, BSH'deki Siemens hisselerini aldı

Bosch, BSH'deki Siemens hisselerini aldı
07 Ocak 2015 - 05:55 www.finansgundem.com

Bosch Grubu, Siemens'in BSH'deki yüzde 50 hissesini 3 milyar euro'ya satın aldı. Böylece yarı yarıya ortaklık bitti ve BSH Bosch'a ait şirket oldu

Bosch Grubu, Siemens’in BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH’deki yüzde 50 hissesini 3 milyar Euro'ya satın aldı. Satın alım işlemi ilgili kurumların da onayını aldı. Böylece, bugüne kadar yarı yarıya Bosch-Siemens ortak girişimi olan şirket artık tamamen Bosch’a ait bir şirket olarak yönetilecek.

Yaklaşık 50 bin çalışanı bulunan ev aletleri üreticisi BSH, 2013 yılında yaklaşık 10,5 milyar Euro’luk satış gerçekleştirdi. Şirket, ticari sicile kaydın ardından BSH Hausgeräte GmbH adını alacak.

Konu ile ilgili Bosch Türkiye'den yapılan açıklamada "BSH’ın tamamının alınması, Bosch’un ağa bağlı bina ve cihazlar alanındaki faaliyetlerinin genişletilmesinde önemli bir rol oynayacak. Akıllı ev konseptleri kapsamında, ev aletleri gelecekte kullanımı daha kolay ve daha enerji verimli hale gelirken daha da kullanıcı dostu olacak" denildi.

BAĞIMSIZ YÖNETİMİ OLACAK

Bundan sonra da BSH’ta dümenin başında olmaya devam edecek olan Dr. Karsten Ottenberg, satın almanın tamamlamasıyla ilgili olarak “Stratejik hedefimiz ağa bağlı bir dünya için çözümler üretmek” dedi. Şirketin, Bosch Grubu’nun içinde büyük ölçüde bağımsız bir operasyon olarak yönetileceğini de söyleyen Ottenberg,  “Bosch, stratejimizi tamamen destekleyen ana şirket olmaya devam edecek” şeklinde konuştu. Dünyanın önde gelen ev aletleri şirketlerinden biri olarak BSH, küresel pazardaki konumunu daha da genişleterek başta Avrupa dışında olmak üzere daha fazla pazar payı kazanmayı hedefliyor. Satışlarını 2025 yılına kadar iki katına çıkartmayı planlayan BSH; bunu başarmak için, AR-GE ve BSH markalarına yapılan yatırımları arttıracak.

SATIŞLARIN YARISI OTOMOTİV DIŞINDA

Bosch, BSH’ın tüm hisselerini satın alarak otomotiv dışı iş kolunu genişletmiş oluyor. Tüketim malları iş kolunu artık tamamen konsolide eden Bosch’un satışlarının neredeyse dörtte biri bundan böyle bu iş kolundan gelecek. Bosch’un otomotiv dışı satışlarının payı da bu şekilde yüzde 40’ın üzerinde olacak. Böylece Bosch, satışlarının neredeyse yarısını otomotiv dışı iş kolundan elde etme hedefine doğru çok ciddi bir adım daha atmış olacak.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)