BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem BofA, Şimşek ile görüşen yabancıların izlenimlerini aktardı----

BofA, Şimşek ile görüşen yabancıların izlenimlerini aktardı

 BofA, Şimşek ile görüşen yabancıların izlenimlerini aktardı
11 Ekim 2023 - 17:29 www.finansgundem.com

BofA, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yabancı yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıya katılan yabancı fon yöneticilerinin izlenimlerini aktardı

ABD’nin önde gelen bankalarından Bank of America (BofA), Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 4-5 Ekim tarihlerinde İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptığı toplantılara katılan yatırımcıların izlenimlerini içeren bir not yayımladı.

Sözcü'de yer alan habere göre, Şimşek ile görüşen fon yöneticileri değerlendirmelerinde, Bakan Şimşek’in şeffaf ve dürüst olduğunu düşündüklerini ifade ederek, politikacıların ortodoks ekonomiye desteği göz önüne alındığında politikanın tekrar yoluna girdiğini düşüngüklerini kaydettiler. Ancak politkanın tersine çevrilmesi en büyük endişeleri olduğu belirtildi.

Türkiye'yi çok hızlı toparlanmayı yönetecek bir ekonomi olarak gördüklerini ifade eden yöneticiler, tam olarak bir toparlanma görebilmeleri için enflasyonda anlamlı bir düşüş görmeleri ve döviz tamponlarının oluşması gerektiğini işaret ettiler.

BoFA'nın paylaştığı izlenimlere göre yabancı fon yöneticilerin özetle görüşleri şu şekilde:

ENFLASYON VE REZERV

İngiltere’den bir fon yöneticisi (500 milyar dolarlık): Politika değişikliği cesaretlendirdi ancak mevcut zorluğun boyutu hâlâ gözünü korkutuyor.

Enflasyon ve kullanılabilir döviz rezervlerine ilişkin endişeleri devam ediyor.

İngiltere’den bir fon yöneticisi (500 milyar doların üstünde): Gelişen ülkelerle ilgili nötr. Çin’deki toparlanma işaretleri ABD’de resesyon endişeleriyle dengeleniyor.

Mevcut ekonomik programının devam etmesi halinde Türkiye konusunda pozitif. Başarının üç sürükleyicisi var; gelecek yıl enflasyonun düşmesi, KKM hacminin başarılı bir şekilde azaltılması ve TL’de öngörülebilir değer kaybı. Bu üç zorluğun başarılı bir şekilde yönetilmesi, risk priminde düşüşü beraberinde getirmeli.

ABD’den bir hedge fon: Toplantının çok iyi olduğunu düşünüyor, Bakan Şimşek’in şeffaflığını ve döviz rezervini artırma önceliğini takdir etti.

POLİTİKANIN TERSİNE DÖNÜŞ POTANSİYELİ 

ABD’den bir hedge fon: Bakan Şimşek’in şeffaf ve dürüst olduğunu düşünüyor.

Siyasilerin ekonomik ortodoksluğa artan desteği göz önüne alındığında politikanın tekrar yoluna girdiğini düşünüyor. Politikanın tersine dönmesi potansiyeli, en büyük endişeleri.

Geçmişe göre daha az olsa da risk devam ediyor. Tam bir geri dönüş için öncelikle enflasyonda anlamlı bir düşüş ve döviz tamponlarının oluşmasını görmeleri gerekiyor.

Türkiye’yi çok hızlı bir toparlanmayı yönetebilecek gerçekten dinamik bir ekonomi olarak görüyorlar. Ülkede çok iyi yönetilen çok sayıda şirket ve banka olduğunu söyledi.

Dinamik bir durum olduğu için Türkiye’ye bakışlarını sık sık gözden geçiriyorlar. Şu anda Türkiye’de yatırımı yok ancak bu değişebilir. Bunu yapmadan önce ortodoks politikanın yerleşmiş olduğunu görmeleri gerekecek.

İngiltere’den bir fon yöneticisi (50 milyar doların üstünde): Yatırımlarında Türkiye’nin ağırlığı hâlâ zayıf. Ekonominin hâlâ birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu ve tamamen toparlanmaya (düşük enflasyon, istikrarlı kur, mali fonlama, cari denge) giden patikanın kolay olmadığını düşünüyor. Daha yapılacak çok iş olduğunu ve mevcut durumun kolayca raydan çıkabileceğini düşünüyor.

Çok iyi bir toplantı olduğunu düşünüyor ancak Türkiye’de yapısal sorunların devam ettiğini, çözümün zaman alacağını ve kolay olmayacağını düşünüyor.

İngiltere’den fon yöneticisi (150 milyar doların üstünde): İlk günlerden ve seçimlerin de öncesinden itibaren Türkiye ile ilgili yapıcı oldular. Son dönemde şirketlerin ve bankaların tahvil ihraçlarına katıldılar.

Ekonomist ve gelişen ülke şefi geçen hafta Türkiye’de Merkez Bankası ve diğer kurum yöneticileriyle görüştü, olumlu düşüncelerle geri döndü.

YEREL SEÇİM SÜRECİ

İngiltere’den hedge fonun gelişen piyasa uzmanı: Piyasanın kısa vadede hayal kırıklığına uğraması riskinin devam ettiği konusunda hâlâ endişeliler. Bakan Şimşek’in doğru şeyler söylediğini ve yatırımcılarla ilişkilerinin iyi olduğunu ancak yerel seçim öncesinde düzeltme sürecinde bir yavaşlama ya da durma olabileceğin düşünüyorlar.

Bakan’ın son birkaç ayda yaptıklarının memnuniyet verici olduğunu ancak Türkiye’nin henüz istikrara kavuşmadığını ve politika düzeltme sürecinde bir duraksama olursa risklerin yeniden artacağını düşünüyorlar.

Mevcut aşamada Türkiye’ye yeniden yatırım yapmak için çok erken göründüğüne inanıyorlar.

Bir Asya ülkesi varlık fonu (büyüklüğü 700 milyar doların üstünde): Türkiye’ye yatırımcılara açılmaya istekli görünmesinin olumlu olduğunu düşünüyorlar.

Türkiye’ye yeniden yatırım yapmayı düşünmeye başlamadan önce yatırımcıların politikada aşırı oynaklıktan koruyacak somut adımlar görmeyi istiyorlar.

ABD’den bir fonun yöneticisi (2 trilyon doların üstünde): Daha yüksek ABD faizleri, daha yüksek petrol fiyatları ve yeni ortodoks ekonomi ekibiyle birlikte fiyatlanan iyimserlik, yerel seçimler öncesinde olası popülist adımlar düşünüldüğünde önümüzdeki 3-6 aylık dönemde Türkiye ağırlığını düşük tutmak daha tercih edilir.

Yerel seçimlerin ardından bu konuyu tekrar ele alacaklar.

Şirketler konusunda biraz temkinli ve seçiciler. Politika normalleşmesinin birkaç çeyrek daha sürmesini umuyorlar.

İngiltere’den bir fon yöneticisi (büyüklük 50 milyar sterlin): Negatif reel faizlerin şu an en büyük endişe kaynağı olduğunu düşünüyorlar.

DIŞ BORÇ KAYGISI

ABD’den bir fon (büyüklük 400 milyar doların üstünde): Risk değerlendirmesi son aylarda olumlu anlamda gelişti. Bu durum CDS’ler ve tahvillerde görülüyor. Piyasa, 12-18 aylık vadede 1-2 kademelik kredi notu artışı bekliyor.

Dış borçlarla ilgili kısa vadede kaygılar var.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dışında bir konu ama bazı iç ve dış siyasi etkenler, Avrupalı yatırımcılar için teknik zorluklara neden oldu:

AB Dış İlişkiler Servisi, Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye yaptırım kararı aldı ve tahvil piyasasında herhangi bir yaptırım olmamasına rağmen bazı veri tabanlarında Türk tahvilleri “yaptırımlı” olarak işaretlendi.

Avrupa Konseyi’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması ile ilgili olarak Türkiye için inceleme yapması, bazı Avrupa emeklilik fonlarının Türkiye’yi dışarıda bırakmasına neden oldu. Bu sorunların çözümü için çabalar faydalı olacaktır.

Piyasanın, deprem tahvillerine olumlu bakacağını düşünüyoruz.

Bakan Şimşek, enflasyonda düşüş için tarih verdi

 

Bakan Şimşek: Dijital Vergi Dairesi'ni devreye alacağız

 

Şimşek: Uluslararası rezerv birikimine devam edeceğiz

 

Bakan Şimşek'ten yatırımcılarla yoğun görüşme trafiği

 

Bakan Şimşek üç ülkede yatırımcılarla buluşacak

 

Şimşek, Londra'da yatırımcı toplantısı düzenleyecek

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)