BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBM: Afganistan'da 6 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya----

BM: Afganistan'da 6 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya

BM: Afganistan'da 6 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya
30 Ağustos 2022 - 12:32 www.finansgundem.com

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, bir senedir Taliban yönetimindeki Afganistan ile ilgili BM Güvenlik Konseyine brifing verdi. Griffiths, ülkedeki açlık tehlikesine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan'da 6 milyon kişinin "açlık" tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD ve NATO müttefiklerinin Afganistan'daki 20 yılını "20 yıllık rezil kampanya" olarak değerlendirdi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Afganistan'da derinleşen yoksulluğa değinerek, ülkedeki 6 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

'Afganistan'a fon sağlayın' çağrısı

Afganistan'ın ekonomik kalkınması için bağışçı ülkelere fon sağlamaları çağrısı yapan Griffiths, Afganların önümüzdeki kışı atlatabilmesi için acilen yaklaşık 770 milyon dolara ihtiyaç olduğunu ifade etti. Griffiths, Afganistan'ın insani, ekonomik, iklim, açlık ve mali krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ülkede çatışma, yoksulluk, şiddetli iklim değişikliği ve gıda güvensizliğinin "uzun süredir üzücü bir gerçek" olduğunu aktaran Griffiths, ama mevcut durumu "çok kritik" bir noktaya getiren şeyin, Taliban'ın geçen yıl yönetimi ele geçirmesinden sonra geniş kapsamlı kalkınma yardımlarına ara verilmesi olduğunu belirtti.

24 milyon kişi yardıma muhtaç

Griffiths, Afganistan nüfusunun yarısından fazlasına denk gelen yaklaşık 24 milyon kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu ve neredeyse 19 milyon kişinin akut gıda güvensizliği yaşadığını dile getirdi.

Bu rakamların yakın zamanda daha da kötüye gitmesinden endişe duyduklarını kaydeden Griffiths, kış aylarındaki hava şartlarının halihazırda yüksek olan yakıt ve gıda fiyatlarını hızla yükselteceğine dikkat çekti.

Griffiths, barınakların onarılması, iyileştirilmesi veya kıyafet, battaniye gibi kışlık ihtiyaçlar için 614 milyon dolara acil; hava şartları nedeniyle belirli bölgelere erişim kesilmeden önce de gıda ve diğer ihtiyaçların karşılanması için ilave 154 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Griffiths: Taliban'ın bütçesi yok

Griffiths, "İnsani yardım, ülkedeki 40 milyon kişiye sistem genelinde hizmetlerin karşılanmasının yerini hiçbir zaman alamaz" dedi.

Taliban'ın kendi geleceklerine yatırım yapacak bütçesi olmadığını söyleyen Griffiths, bazı kalkınma desteklerinin başlaması gerektiğini hatırlattı.

Nüfusun 70'i kırsalda yaşıyor

Ülke nüfusunun en az yüzde 70'inin kırsal alanlarda yaşadığına dikkati çeken Griffiths, tarım ve hayvancılık üretimi korunmazsa milyonlarca hayatın ve geçim kaynağının riske gireceğini dile getirdi.

Griffiths, ülkedeki bankacılık ve likidite krizinin de çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Rusya: 20 yıllık rezil kampanya

Diğer yandan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD ve NATO müttefiklerinin Afganistan'daki 20 yılına atıfta bulunarak bunu "20 yıllık rezil kampanya" olarak niteledi.

ABD ve NATO müttefiklerine işaret eden Nebenzia, ülke ekonomisini ayağa kaldırmak için hiçbir şey yapmadıklarını, Afganistan'da bulunmalarının yalnızca ülkenin "bir terörizm batağı" olan durumunu ve uyuşturucu üretim ile dağıtımını güçlendirdiğini söyledi.

Nebenzia, ABD ve müttefiklerinin, Afganları yıkım, sefalet, terörizm, açlık ve diğer zorluklarla karşı karşıya bıraktığını savundu.

'Taliban halka açlık çektiriyor'

Bu arada, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield ise Taliban'ın uyguladığı politikaların Afgan halkını korumak yerine onları baskıladığını ve açlık çektirdiğini söyledi.

Thomas Greenfield, "Taliban El-Kaide'nin 31 Temmuz'da öldürülen lideri Eymen ez-Zevahiri'ye güvenli bölge sağlarken dünyanın geri kalanıyla nasıl ilişki kurmayı bekliyor" dedi.

ABD son bir yıldır 720 milyon dolardan fazla insani yardım sağladı

ABD'nin Afganistan'a bağışçı ülkelerin başında olduğunu ve son bir yıldır 720 milyon dolardan fazla insani yardım sağladığını kaydeden Thomas Greenfield, Rusya ve Çin'in bu ülkeye sağladığı yardımların oldukça az olduğuna işaret etti.

Thomas Greenfield, "Afganistan'ın yardıma ihtiyacı olduğuyla ilgili konuşmak istiyorsanız, iyi. Ancak biz naçizane 'Halep oradaysa arşın burada' önerisinde bulunuyoruz" dedi.

Afganistan'da son bir ayda yaşanan sellerde 182 kişi öldü

Afganistan'da sel felaketi: 20 ölü

Afganistan’da camiye bombalı saldırı

Afganistan'da sel yüzünden iki günde 31 kişi öldü

Afganistan'da Taliban yönetimi ilk yılını tamamladı

ABD’nin Afganistan'da düzenlediği operasyonda El Kaide lideri öldürüldü

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)