BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin'in çevreye verdiği zarar 3.7 Milyar Dolar----

Bitcoin'in çevreye verdiği zarar 3.7 Milyar Dolar

Bitcoin'in çevreye verdiği zarar 3.7 Milyar Dolar
02 Ekim 2022 - 16:37 www.finansgundem.com

ABD'li araştırmacılar, Bitcoin'in iklime etkisinin sığır eti ve ham petrol üretimi kadar çevresel hasara yol açtığını açıkladı. Bu nedenle Bitcoin'in sürdürülemez olduğu ve gelecekte ciddi sosyal,çevresel etkileri olabileceği sonucuna varıldı

2013'te icat edilen Bitcoin, madencilik yöntemiyle üretiliyor. Buradaki madencilik güçlü bilgisayarların devamlı çalışarak hesaplamalar yapması demek. Bu hesaplamaları ilk bitiren madenciler bir Bitcoin elde ediyor ve bu sayede blok zincirine yeni bir blok ekleniyor.

İş kanıtı (proof of work) adı verilen bu sistem, çok fazla elektrik enerjisi gerektiriyor. Dolayısıyla çevresel etkisi de uzun süredir tartışma konusu.

Araştırmaya göre 2021'de çıkarılan her bir Bitcoin, çevresel açıdan 11 bin 315 dolarlık zarara neden oldu. Bir yıllık toplam zarar ise yaklaşık 3,7 milyar dolar.

Çalışmada ayrıca, Bitcoin'in iklime verdiği zararın piyasa değerinin ortalama yüzde 35'ine denk geldiği tespit edildi. Bu da Bitcoin'e harcanan her bir doların 35 sentinin çevresel zarar olduğu anlamına geliyor.

Araştırmacılar elde ettikleri bu verileri sığır çiftçiliği ve petrol işleme süreçleriyle de karşılaştırdı.

Doğalgazın dolar başına 46 sent, ham petrolden benzin elde etmenin de dolar başına 41 sent zarara neden olduğu hesaplandı.

Sığır eti üretiminin çevresel zararı ise dolar başına 33 sente denk geliyordu. Bu da Bitcoin'in iklim açısından sığır yetiştiriciliğinden daha zararlı olduğu anlamına geliyor.

New Mexico Üniversitesi'nden Çevre Ekonomisti Benjamin Jones ve meslektaşları, bulguları "kırmızı alarm" diye niteledi.

Kripto para madenciliği yoğun enerji gerektirdiği için piyasadaki işlemlerde kullanıcıların daha fazla işlem ücreti ödemesine de neden oluyor.

Bu yüzden Ethereum kısa süre önce iş kanıtı prensibini terk ettiğini duyurmuş ve blok zincirine yeni bloklar eklemek için başka bir yöntem benimsemişti.

Hisse kanıtı (proof of stake) adı verilen bu yeni sistemde işlemler elinde daha çok coin'i olan kullanıcılar tarafından doğrulanacak.

Ethereum Vakfı yetkilileri bu değişikliğin enerji gereksinimini yüzde 99 azaltacağını savunuyor.

Bitcoin'inse bu tip bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. (Independent Türkçe)

Sterlin-Bitcoin'de hacim rekoru

Bitcoin 1 haftanın zirvesine çıktı

Bitcoin yükselmek için savaşıyor, kar beklentinizi revize edin

Bitcoin 3 ayın en düşük seviyesine geriledi

‘Siyah Kuğu’nun yazarı Nassim Taleb: Bitcoin bir tümör, bin dolara düşebilir

Borsalar ve Bitcoin'de sert düşüş

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)