BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin kritik seviyenin altına geriledi----

Bitcoin kritik seviyenin altına geriledi

Bitcoin kritik seviyenin altına geriledi
30 Haziran 2022 - 13:30 www.finansgundem.com

Kripto para piyasalarında sarsıntı sürüyor. Bitcoin 20 bin dolarlık kritik seviyenin altına inerken Ethereum'da günlük düşüş yüzde 10'a yaklaştı.

Kripto para piyasaları, mayıs ayında yaşanan sert düşüşün ardından toparlanmakta zorlanırken Bitcoin bugün kritik seviye olan 20 bin doların altına tekrar geriledi. Bitcoin’de günlük değer kaybı yüzde 5’i bulurken Ethereum’da bu oran yüzde 9’u Solana’da ise yüzde 10’u aştı.

Piyasalardaki düşüşte ABD’li düzenleyici kurumun bir kripto fonuna verdiği ret kararı ile merkez bankalarının enflasyonla mücadele kararlılıklarını vurgulaması da etkili oldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), dün daha önce de reddettiği spot Bitcoin fiyatına dayalı bir borsa yatırım fonuna yine onay vermedi.

SEC son kararında dijital varlık yöneticisi Grayscale'in yatırım ürününün manipülatif eylemler ve uygulamaları önlemek için yeterli standartları karşılamadığını belirtti. Grayscale ise SEC’in Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesini reddetme kararına itiraz eden bir dilekçe verdi.

MERKEZ BANKA KARARLARI YATIRIMCILARI UZAKLAŞTIRDI

ABD tüketici enflasyonunun son 40 yılın zirve seviyelerinde seyretmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını 75 baz puan artırma kararının devam edeceği endişeleri de yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırdı. Mayıs ayında yaşanan Luna/Terra şokunun da devam ettiği piyasada Ukrayna’da devam eden savaşın riskli varlıklar üzerinde yarattığı riskler de etkisini sürdürdü.

Başlıca merkez bankalarının politika yapıcıları da dün, enflasyonla mücadeleye ekonomiye etkisi ne olursa olsun devam edeceklerini belirtmişti. Yatırımcılar, enflasyonu düşürmenin ne kadar zor olacağına dair fikir edinmek için bugün açıklanacak ABD çekirdek tüketim harcamaları verisini izleyecek.

MADENCİLER ZARAR ETME RİSKİ ARTTI

Diğer taraftan Bitcoin’in değerindeki düşüş madencilerin de zarar etme riskini artırdı. Madencinin zarar etmesi söz konusu olursa piyasada yeni bir satış dalgasının başlayacağından endişe ediliyor.
Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Bestenaz Süllü, Bitcoin'in 19 bin doların altına inmesinin madencilerin üretim faaliyetlerini etkileyeceğini, madencilerin ortalama maliyetlerinin 18 bin dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Süllü günlük bilgi notunda yaptığı değerlendirmede, “19 bin doların gerisinde yoğun satış baskısı ile karşılaşabiliriz” dedi.

KRİPTOLARDA SON DURUM

Öğlen saatleri itibariyle Bitcoin’deki değer kaybı yüzde 5’i aşarken lider kripto para 19 bin dolar seviyelerinde seyretti. Ethereum 1000 dolarlık kritik seviyede işlem görürken Solana yüzde 11’i aşan düşüşle 31 bin dolardan, Dogecoin ise yüzde 4’lük düşüşle 0,063 dolardan işlem gördü.
Uzmanlar kripto piyasasının son zamanlarda ABD borsalarıyla giderek daha fazla paralel hareket ettiğini ve bunun makroekonomik faktörlerle daha da iç içe olduğu görüşünde. Son aylarda ABD ve Avrupa borsaları kayıplarını artırırken riskli varlıklardan kaçış ise en çok kripto piyasasını vurdu.

Lider kripto para Bitcoin’in Kasım 2021’de 67 bin dolarlık tarihi zirvesini görmesi ile birlikte pek çok uzman 100 bin dolarlık tahminler yürütmeye başlamıştı. Ancak Fed’in para politikasında sıkılaştırmaya başlayacağını açıklaması, yüksek enflasyon ve ekonomide risklerin artması ile Rusya Ukrayna savaşı gibi faktörler yatırımcıların riskli varlıklardan kaçmasına neden oldu. Bitcoin geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından beri yüzde 71'den fazla düştü.

Deutsche Bank'tan Bitcoin tahmini

 

Bitcoin toplamaya devam ediyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)