BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBilim insanlarından korkutan uyarı----

Bilim insanlarından korkutan uyarı

Bilim insanlarından korkutan uyarı
02 Temmuz 2020 - 09:34 www.finansgundem.com

Bilim insanları ABD, Çin ve Hollanda’daki laboratuvarlardan grip virüsü sızma olasılığı konusunda uyarıda bulundu. Buna göre 14 laboratuvarın 1918'de yaşanan İspanyol Gribi gibi bir salgına neden olma olasılığı var.

Kâr amacı gütmeyen bilim kurumu Bulletin of the Atomic Scientists'ten Dr. Lynn C. Klotz; ABD, Çin ve Hollanda başta olmak üzere dünya genelindeki 14 laboratuvarda, modifiye edilmiş virüs sızıntısı olasılığının “kabul edilemeyecek kadar yüksek” olduğunu belirtti.

Klotz, 1918'deki İspanyol Gribi’nde olduğu gibi 50 ila 100 milyon insanı öldürebilecek ve havadan bulaşacak bir salgın yaratma riskinin yüzde 0,246 olduğunu hesapladı.

Klotz’a göre bu laboratuvar araştırmalarında grip virüslerinin memelilere bulaşacak şekilde değiştirilmesi, önemli bir risk faktörü. Ancak bu çalışmaları yapan araştırmacılar da mutasyon geçirebilecek virüslerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Klotz olası sızıntıların üç şekilde gerçekleşebileceğini ifade etti: İlk ihtimal; bir laboratuvar çalışanının araştırmalar esnasında enfeksiyon kapması ve bunun fark edilmemesi ya da bildirilmemesi. İkincisi, zararsız olarak sınıflandırılan bir virüsün önemsenmemesi. Üçüncü yol da zihinsel açıdan sağlıklı olmayan bir çalışanın veya kötü niyetli bir yetkilinin virüsü kasıtlı olarak kaçırması.

ABD'deki üçüncü seviye biyogüvenlik laboratuvarlarından gelen veriler, virüs maruziyetlerinin yüzde 67 ila 79,3’ünden insanların sorumlu olduğunu gösteriyor.

Bilim insanının tahminlerine göre tehlikeli virüsler üzerinde çalışan laboratuvarlar ABD, Çin, Hollanda, İngiltere, Japonya, İtalya ve Güney Kore'de bulunuyor.

Bazı ülkeler geçmişte söz konusu araştırmaları kısıtlama girişiminde bulunmuştu. Ancak kurallar esnek ve bilim insanları bunları atlatmanın yollarını buluyor.

SoMag’in haberine göre Bulletin of the Atomic Scientists’in internet sitesinde yayımlanan uyarı ilk değil.

Korona pandemisinden önceki yıllarda, bilim insanları yeni ölümcül koronaya benzeyen ve yarasadan türetilen virüsler üzerinde çalışmanın tehlikelerine dikkat çekmişti.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)