BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBilim insanlarından çok konuşulacak 'maske' uyarısı!----

Bilim insanlarından çok konuşulacak 'maske' uyarısı!

Bilim insanlarından çok konuşulacak 'maske' uyarısı!
13 Ekim 2021 - 16:24 www.finansgundem.com

Hintli bilim insanlarının yaptığı son araştırma rüzgarlı havalarda korona virüsün yayılma hızının %20 arttığını ortaya koydu.

Pandemi sürecinde yüz maskeleri koronavirüsün yayılmasını engellemek için özellikle kalabalık ve kapalı mekanlarda dünya çapında uygulandı. Neredeyse bütün ülkelerin dönem dönem uyguladığı Maske kullanımının bulaşmayı azaltmada ne kadar iyi çalıştığı konusunda şiddetli bilimsel tartışmalar oldu.

Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay'daki araştırmacılar ise konuyu daha faklı bir noktadan ele alarak koronavirüsün hem sakin hem de rüzgarlı koşullarda ne kadar yayılabileceğini simüle etti. Sonuçlar, saatte sadece beş kilometrelik küçük bir fırtına olsa bile 'artan enfeksiyon riski' olduğunu gösterdi.

RÜZGAR VİRÜSÜ DAHA HIZLI VE DAHA FAZLA YAYIYOR

Hürriyet'teki habere göre; Yeni çalışma, türbülansı ölçmek için tasarlanmış bir denklem kullanarak biri öksürdüğünde Kovid'in havadan nasıl bulaştığını inceledi. Araştırmacılar öksürüğün hareketsiz koşullarda, iç mekanlarda ve çeşitli rüzgar hızlarında nasıl yayıldığını incelediler. Physics of Fluids'te yayınlanan çalışma, enfekte bir kişi açık havada öksürdüğünde, aynı yönde akan rüzgarın virüsü sakin koşullarda olduğundan daha hızlı ve daha fazla yayabileceğini gösterdi.

YÜZDE 30 ARTIŞ GÖRÜLDÜ, SOSYAL MESAFE ARTIRILMALI

Araştırmaya göre, bir kişi öksürdüğünde aynı yöndeki küçük bir esinti bile virüsün yayılma hızını yüzde 20 artırıyor. Bu da sosyal mesafenin rüzgarlı havalarda 1 ila 2 metreden 2,2 metreye çıkarılması gerektiği anlamına geliyor.

AÇIK HAVADA MASKENİZİ TAKIN

Araştırmanın baş yazarı Profesör Amit Agrawal, 'Bazı büyük damlacıkların kalma süresindeki artış, öksürük jeti yoluyla bulaşan viral yükü ve dolayısıyla enfeksiyon olasılığını artıracaktır. Bu yüzden özellikle rüzgarlı havalarda açık havada maske takmanızı öneririz.' dedi.

Bakan Koca, maskesiz günler için şartı açıkladı

 

Aşı olanlara uzmanlardan uyarı!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)