BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBelarus ve Rusya arasındaki Wagner krizinde Moskova’dan İstanbul savunması----

Belarus ve Rusya arasındaki Wagner krizinde Moskova’dan İstanbul savunması

Belarus ve Rusya arasındaki Wagner krizinde Moskova’dan İstanbul savunması
01 Ağustos 2020 - 18:23 www.finansgundem.com

Belarus’ta güvenlik güçlerinin, Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı olduğu gerekçesiyle 33 paralı askeri yakalamasının ardından Minsk ve Moskova arasında ortaya çıkan kriz giderekderinleşiyor.

İki geleneksel müttefik arasında daha önce petrol arzı konusunda ortaya çıkan gerginliğin ardından gelen yeni krizde taraflar karşılıklı birbirini suçlamaya devam ederken, Moskova’nın “paralı askerlerin aslında İstanbul'a gitmeyi planladığı” yolundaki açıklaması, Türkiye’yi dolaylı olarak ilgilendirmeye başladı.

Rusya, bu kişilerin gerçekte İstanbul’a yolculuk etmeyi planladığını ve uçaklarını kaçırdıkları için Belarus'ta kalmak zorunda kaldıkları gerekçesini ortaya koyarken, Minsk ise bu kişilerin İstanbul’a hiçbir şekilde gitmeyi planlamadığı görüşünü dile getiriyor.

Belarus yetkilileri, paralı Rus askerlerinin ülkede kalışıyla ilgili çelişkilerin aydınlatılması için diplomatik
kanalları kullanarak Moskova’ya baskı yapıyor.
Belaruslu yetkili Alexander Agafonov, tutuklanan kişilerden 11’inin Venezuela, 15’inin Türkiye, 2’sinin Küba ve birisinin Suriye’ye gitme planı yaptığı yolunda ifade verdiğini, diğer birisinin nereye gideceğini
bilmediği, üç paralı askerin ise açıklama yapmayı reddettiğini açıkladı.

Yetkili, İstanbul biletlerinin sadece “mazeret” olduğuna inandıklarını söyledi.

Belarus'taki seçimlerle, Rus paralı askerler arasında ne ilişki var ?
Rus paralı askerlerinin, Belarus’ta 9 Ağustos’taki seçimler önce tutuklanmasının iki ülke arasındaki ilişkileri daha da krize sürüklemesi bekleniyor. Belarus yetkilileri, seçimin adaylarından kadın siyasetçi Svetlana Tikhanouskaya’nın kocasının bu paralı askerlerle doğrudan ilişkisi olduğu gerekçesini öne sürerek, isyan çıkartma şüphesiyle bu kişiler hakkında soruşturma başlatmıştı.

Rusya ise cumartesi günü yaptığı açıklamada tutuklanan paralı askerlerle, Belarus’taki muhalif gruplarla ilişki olduğunu yalanladı.

Belarus’taki BELTA haber ajansı, güvenlik güçleri kaynaklarına dayandırarak verdiği bir haberde, 9
Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya sürecini istikrarsızlığa uğratmak için 200’den fazla militanın ülkeye gelişi ile ilgili istihbarat alındığını aktarmıştı.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)