BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBDDK düzenlemesi neler getirecek?----

BDDK düzenlemesi neler getirecek?

BDDK düzenlemesi neler getirecek?
28 Kasım 2013 - 06:54 www.finansgundem.com

İhtiyaç kredisine, kredi kartı borçlarına ve otomobil kredisine BDDK önlemi...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) önceki gün aldığı kredi kartı harcamalarını ürünlere göre 6, 9 ve 12 ayla sınırlayan, tüketici kredisine 3 yıl otomobil kredisine 4 yıllık sınır koyan düzenleme 60 milyar liralık krediye engel olacak. Bankalar 82,8 milyar lira olan tüketici kredilerinin yüzde 58'i olan 48 milyarını 3 yıllık vadenin üstünde kullandırmış durumda. Vatandaşlar bu kadar tutarı 3 yıl sonra ödeyecek. Ancak artık bu vade yok. 48 milyarlık tutar kullanılamayacak. Kullanmak isteyen vatandaşın aylık taksiti yaklaşık iki katına çıkacağı için ödenemez olacak. Böylece vadesi 3 yılın altında görülen bir çok kredi bile belki kullanılamayacak.

TAKSİT 2 KATINA ÇIKSIN HARCAMA KESİLSİN

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, BDDK'nın aldığı önlemlerden en etkin olanlardan birisi kredi kartı alanında yaşanacak. Toplam 93,3 milyar lira olan kredi kartlarının taksitli kısmı 48 milyar liraya çıkan taksitli bölümünün 23 milyarlık harcaması 12 ay ve daha üstünde taksit yapılmış durumda. Bu 23 milyarın ise sadece 6.2 milyar lirası 12 ay ve daha sonra ödenecek. Banka analistleri kredi kartına konulan genel sınır olan 9 ay ve sonrasında ödenecek olan tutar ile cep telefonu, televizyon, bilgisayar alımlarına getirilen 6 aylık süreyi gözönüne alarak kredi kartına getirilen sınır ile tüketim harcamalarının 10 milyar lira kısılacağını hesaplıyor. Taksit sınırı ile taksit miktarları örneğin özellikle cep telefonu ve bilgisayarda iki katına çıkmasıyla vatandaşların harcamaktan vazgeçebileceği hesaplanıyor. Üçüncü olarak otomobil kredilerine getirilen 4 yıllık sınır ise bu kredileri yaklaşık 3 milyar lira tırpanlayacak. Çünkü toplam 7.7 milyar milyar olan otomobil kredilerinin 2.1 milyarı 48-60 ay, 801 milyonu ise 60 ayın üstünde vadeli.

BDDK önlemlerinin getireceği olası gelişmeler neler olacak?

1-Ekonomi 60 milyarlık makas yiyince yavaşlayacak
2-Kredi kartı taksidine takılanlar tüketici kredisi alıp ihtiyaçlarını giderecek. Tabii ki ancak 3 yıllık kredi alacak.
3-Kredi kartı istemeyen senetle alışverişi kabul eden perakende zincirlerinin satışları artacak.
4-Elektronikte spot satış artacak. Pazarlıklar artacak, faturasız satışlar artacağı için vergi gelirlerinin düşmesi bekleniyor.
5-Kartla cep telefonu alınamayınca telekomünikasyon şirketlerinin kontratlı satışı artacak.
6-Düzenleme en fazla ilk kez otomobil alanlar ile yeni evlenenleri vuracak.
ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • hidayet28 Kasım 2013 22:36

    önce maaşları artırın sonra böyle bir uygulamaya gidin utanmazlar millet artık bir simit bile yiyemiycek duruma getirdiniz.

  • FBLİ28 Kasım 2013 10:04

    KİMİ VURARSA VURSUN ÇOK GEÇ KALINMIŞ BİR HAMLE MİLLET BATAĞA GİDİNCE UYANDI HÜKÜMET DEVE YÜKÜYLE SÖMÜRDÜ BANKALAR MİLLETİ.5 YIL ÖNCE YAPILSAYDI BU MİLLET BU KADAR BATAKTA OLMAZDI