BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBaran Korkmaz’ın Türkiye’ye iadesi zora girdi!----

Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iadesi zora girdi!

Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iadesi zora girdi!
19 Mart 2022 - 14:46 www.finansgundem.com

Savcılıktan Sezgin Baran Korkmaz’a kötü haber. Baran Korkmaz davasında savcılık, “Kara paradan da iade verilmeli“ diye itiraz etti. Bu itirazla birlikte Korkmaz’ın Türkiye’ye iade umudu zora girdi.


Avusturya'da ABD'nin yakalama ve iade talebiyle yaklaşık 10 aydır tutuklu bulunan Türk işadamı Sezgin Baran Korkmaz'ın iade süreciyle ilgili yeni gelişmeler yaşandı. 

ABD'nin ardından gelen Türkiye'nin iade talebini geçen yıl ağustos ayında kabul eden Wels Eyalet Mahkemesi, ABD'nin biri ana suçlama ve ikisi yan suçlamadan yaptığı iade başvurusunda farklı bir yol benimsemişti. Mahkeme, ana suç olan “Kara para aklama”dan iadeyi reddetmiş, yalan beyan ve dolandırıcılık suçlamalarından ise Korkmaz'ın iadesine karar vermişti.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre; Baran Korkmaz davasında Türkiye’yi de yakıdan ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Karara itiraz için 15 Mart gece saat 24.00'e kadar süre tanınırken, Wels Başsavcılığı bu hakkını kullandı ve “ABD'ye iade kararını eksik bularak“ itiraz etti. Wels Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, “Wels Başsavcılığı, Eyalet Mahkemesi'nin kararına itiraz etmiştir. İtiraz gerekçesinde, ABD'ye tüm iade taleplerinin geçerli kabul edilmesi talep edilmiştir” dendi.DOSYA BİR ÜST MAHKEMEYE GİDECEK

Başsavcılık, kara para suçlamasından da iadenin onaylanmasını talep etti. Şimdi dosya, bir üst mahkeme olan Linz'deki federal mahkemeye gidecek. Bu itirazla birlikte, Sezgin Baran Korkmaz'ın, Türkiye'ye iade konusunda yeşeren umutları gölgelendi. Linz Mahkemesi, “Sezgin Baran Korkmaz‘ın, talep edilen üç noktada ABD'ye iadesine” karar verirse ya da Wels Mahkemesi'nin kararını onaylarsa, dosya Avusturya Adalet Bakanlığı'na gidecek. Avusturya Adalet Bakanlığı da, Türkiye ya da ABD'ye iade konusunda karar verecek.

Linz Mahkemesi'nin, kara para suçlamasından iadeyi de kabul etmesi, Sezgin Baran Korkmaz'ın ABD'ye iade ihtimalini artırabilecek bir gelişme olarak görülüyor. Diğer iki suçtan da ABD'ye iade edilmesi mümkün. Ama o zaman, orada sadece o iki suçtan yargılanması söz konusu olabilecek. Sezgin Baran Korkmaz ise Türkiye'ye gitmek istediğini açıklamıştı.

Baran Korkmaz 205 yılla yargılanacak

 

Sezgin Baran Korkmaz'ın Türkiye'ye iade ihtimali arttı

 

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • PKK LIYI BAŞTACI YAPMIŞLAR20 Mart 2022 00:23

    BODRUMDAKİ OTELE ÇÖKMESİNE ARACI OLUP BÜTÜN MAHREM TOPLANTILARINI BU PKK LININ OTELNDE YAPMIŞLAR ONLARDA İSTEMİYOR İADESİNİ ÖTERSE HEPSİ MAHV OLUR

  • Bik19 Mart 2022 15:03

    ABD'de yargılanırsa itirafçı olur, az ceza alır. Türkiye'ye iade edilirse, bağlantıları nedeniyle  yaptıkları  örtbas edilir.

  • baran20 Mart 2022 11:13

    Amerikan adaletine hayran bir pvng. nerenden uyduruyorsun?