BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaBanka hisseleri için kritik hafta----

Banka hisseleri için kritik hafta

Banka hisseleri için kritik hafta
10 Şubat 2013 - 07:03 www.finansgundem.com

Banka hisseleriyle yükselen endeks, yine banka hisseleri öncülüğünde düşüşünü sürdürüyor

Uzun süredir yükselen trend içinde hareket eden endeks, 24 Ocak’ta zirve seviyesi olan 86.438’ü gördükten sonra geçen iki haftada 7.754 puan geriledi. Endeksin çıkışında dinamo görevi üstlenen bankalar, sert düşüşte de etkili oldu.
Zeynep Aktaş'ın Milliyet'teki haberine göre, uzun süredir endeks üzerindeki etkisi nedeniyle gözlerin bankalar üzerinde olması sanayi sektöründe yaşanan yavaşlamanın arka planda kalmasına neden oldu. Geçtiğimiz cuma günü açıklanan sanayi üretim verileri sektörde daralmaya işaret ederken, sanayide çarkların yavaş döndüğünü gösteriyor.
Zira Sanayi Üretim Endeksi 2012 yılı aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.8 geriledi. Aynı dönemde Madencilik ve Taş Ocakçılığı Sektörü Endeksi yüzde 10.4, İmalat Sanayi Sektörü Endeksi ise yüzde 3.6 düştü. Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı Sektörü Endeksi’ndeki düşüş ise yüzde 2.9 oranında gerçekleşti.
Beklentiler olumlu
Reel sektörde gerçekleşen bu olumsuz tablo arka planda kalsa da bir şekilde yansımasını borsada da gösteriyor. İMKB 100 Endeksi son bir yılda yüzde 29 değer kazanırken Sanayi endeksindeki artış yüzde 17’de kaldı. Borsa, açıklanan verilerden önce bir şekilde gelişmelerin yansımasını veriyor.
Geçen süre zarfında Sanayi Endeksi, Borsa Endeksi’nin performansını yakalayamadığı gibi son gelişmelerle zayıf seyrini de sürdürmekte. Borsadaki performansı olumluya çevirecek gelişme ise şüphesiz reel sektördeki verilerin olumluya döneceği yönündeki beklenti olacaktır.
Son bir yıldaki verilere baktığımızda, en büyük sanayi şirketlerinin göstermiş olduğu performansın endeksin gerisinde kaldığını görüyoruz.
Sanayi sektörünün lider firmaları konumunda olan Tüpraş ve OMV Petrol Ofisi’nde gerçekleşen artış son bir yılda andeksin altında kalırken, Erdemir, Vestel ve Anadolu Cam gibi negatif performans gösteren firmalar da oldu. Geçtiğimiz yıl yüzde 8.29 ile en fazla düşüş gösteren hisselerden olan Ereğli Demir Çelik’in bu düşüşünde şüphesiz büyük ortağın satışı etkili oldu.
Mart 2012’de ArcelorMittal Grubu’nun sahibi olduğu yüzde 25’lik hissenin bir kısmını satacağını duyurması üzerine hisse sert bir şekilde düştü. Endeksin sürekli prim yaptığı bir süreçte Ereğli yatırımcısına kaybettirdi.
Sonrasındaki çıkış ise ancak yatırımcının oluşan kaybının bir nebze telafi edilmesine imkan sağladı. Neticede ise sanayi hisselerinde yaşanan düşüş ve sonrasında gelen yetersiz performans, Sanayi Endeksi’nin geride kalmasına neden oldu.
Zarardan kâra geçiş
Vestel’deki kayıp ise daha vahim olup yüzde 12 seviyesinde. Bunda zararın etkisi büyük.
Şirket kâra geçse dahi birikmiş zararını birkaç yılda ancak toparlayabilecek gibi duruyor. Bu sıkıntı ister istemez hissenin performansına da olumsuz yönde yansırken Sanayi Endeksi’nin performansının gerilemesinde de etkili olmakta.
Goldaş Gözaltı Pazarı’nda
Sanayi Endeksi içinde yer alan ve yaşadığı sorunlarıyla diğer firmaları bastıran Goldaş ise hepsinin önüne çıkmakta. 2007 yılında 4.5 milyar TL olan satış hasılası 2011’de 1.6 milyar TL’ye kadar geriledi.
9 aylık bilançosuna göre ise bu yıl söz konusu cironun bir miktar geçilme olasılığı var. Şirketin aleyhine devam eden iflas talepli davalar, kendisinin açmış olduğu iflasın ertelenmesi davası, üretim ve satışlardaki düşüş... Tüm bunları bir arada değerlendiren İMKB Yönetimi hisseyi Gözaltı Pazarı’na aldı.

YABANCILAR OCAKTA 185 MİLYON DOLARLIK ALIM YAPTI
Yabancı yatırımcılar ocak ayında 185 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi. Son 8 aydır alımları devam ediyor. 2012’nin haziran ayında başlayan alımlar borsanın da yükselmesini sağladı. Ancak ocak ayında son 3 ayda yapılan aylık net alımlara göre bir miktar azalma olduğu dikkat çekiyor. Alımlar sürüyor ancak daha zayıf.
Çıkış sınırlandı
Borsada sanayi ayağının zayıf kalması ister istemez piyasada beklenti haline gelen endeksin soluksuz 100.000’e çıkacağı yönündeki hedefin de gerçekleşmemesinde etkili oldu.
Verilere baktığımızda da benzer bir tabloyu görmek mümkün. Mali sektör hisseleri ile 2013 yılının başında zirve yapan İMKB 100 Endeksi’nin gerçekleştirdiği rallide bankalar başı çekerken, sanayi sektöründeki hisselerden iyi performans gösterenler bulunsa da totalde benzer bir performans gerçekleşmedi. Sanayi ayağındaki bu aksaklık ister istemez endeksin çıkışını sınırladı.

BEKLENTİLER HENÜZ BİTMEDİ
Faizin düşük seyrini koruması, alternatif yatırım araçlarının cazip olmaması nedeni ile borsada beklentiler devam ediyor. İMKB 100 Endeksi’nin destek seviyelerine çekilmesi yeninden hisselerin ilgi odağı olmasına neden olabilir. Haftayı 78.684 seviyesinden kapatan endekste 50 günlük ortalamanın bulunduğu 79.128 seviyesinin üzerine çıkılması önem taşıyor.
ENDEKS BANKALARLA YÜKSELDİ BANKALARLA DÜŞTÜ
Banka hisseleriyle yükselen endeks, yine banka hisseleri öncülüğünde düşüşünü sürdürüyor. Sanayi şirketleri gerek borsada, gerekse reel sektörde gösterdikleri performansları ile mali sektörün gerisinde kaldı. Bankaların gösterdiği performansın borsada önemli bir güç olan sanayi sektörü tarafından desteklenememesi zirvede kâr satışlarını getirdi.
En fazla kârın oluştuğu banka hisselerinde satışların ağırlık kazanmasını olağan karşılamak gerekir. “Likidite bolluğu ve sıcak para girişi devam ettiği sürece İMKB yukarı, sıcak para çıkışı durumunda İMKB aşağı” tabiri geçerli olacak gibi.
Bilanço haftası
Bu hafta Banka hisselerinin performansı açısından önemli. 12 Şubat’ta TSKB, şubatın ikinci haftası içinde ise Yapı Kredi, İş Bankası ve Vakıfbank’ın bilanço sonuçları beklenirken, şubat ayının ikinci yarısında Albaraka 4. çeyrek sonuçlarını açıklayacak.


 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)