BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBakanlar görüştü: Suriyelileri ülkelerine geri gönderiyorlar!----

Bakanlar görüştü: Suriyelileri ülkelerine geri gönderiyorlar!

Bakanlar görüştü: Suriyelileri ülkelerine geri gönderiyorlar!
18 Ağustos 2022 - 15:49 www.finansgundem.com

Suriyeli sığınmacıları ülkelerine gönderme planında geri adım atmayacaklarını belirten Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, “Bazı ülkelerin tavrını şüpheyle karşılıyoruz. Amaç, yerlerinden edilmiş Suriyelileri Lübnan’a yerleştirmekse, bunu reddediyoruz” dedi.


Türkiye'nin ardından en fazla sayıda Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Lübnan, Suriyelileri ülkelerine geri gönderme planı için düğmeye bastı.

Suriye Yerel Yönetim ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf ile Lübnan Göçmen Bakanı Issam Sharafeddine, yoğun kamuoyu eleştirisine rağmen ayda 15 bin Suriyeli mülteciyi Lübnan'dan sınır dışı etme planını görüştü.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, uluslararası itirazlara rağmen ülkedeki Suriyeli sığınmacıları sınır dışı etmeye başladıklarını açıkladı. Suriyelilerin ülkelerinde sert cezalarla karşı karşıya kalacakları düşüncesinin “temelsiz” olduğunu savunan Aun, Lübnan hükümetinin Suriyelileri gönderme planında geri adım atmayacağını ifade etti.

Sözcü'deki habere göre; Kanada'dan bir heyetin Beyrut ziyareti sırasında dün basına konuşan Lübnan lideri, bugüne kadar Suriye'ye dönen kişilere yönelik herhangi bir intikam ya da cezalandırma olayı yaşandığına dair bir bilgi olmadığını söyledi.

‘YABANCI ÜLKELERİN TAVRINI ŞÜPHEYLE KARŞILIYORUZ’

Aun, “Bazı ülkelerin ve kurumların tavrını şüpheyle karşılıyoruz. Amaç, yerlerinden edilmiş Suriyelileri Lübnan'a yerleştirmekse, bunu reddediyoruz. Daha önce de Filistinlilerin ülkemize yerleştirilmesini reddetmiştik” dedi. Lübnan lideri, yabancı güçlerin Lübnan'ı Suriyeli sığınmacıları entegre etmeye zorlamasını “ülkenin kabul edemeyeceği bir suç” olarak niteledi.

Lübnan'ın her ay 15 bin Suriyeli sığınmacıyı ülkelerine gönderme planı daha önce Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve bazı insan hakları örgütlerinin tepkilerine yol açmıştı. Beşar Esad rejiminin savaşta ülkeden kaçan kişilerin peşine düştüğü iddia edilmişti.

Son dönemde ciddi bir ekonomik ve siyasi krizin yaşandığı Lübnan, Suriye savaşının ardından 1 milyondan fazla Suriyeliyi ülkeye kabul etmişti. Türkiye ise 4 milyona yakın Suriyeli sığınmacıyla dünyada en fazla sığınmacı ve mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda.

Lübnan, geçen ay Suriyelileri sınır dışı etme planını hayata geçirmiş, Suriye hükümeti de hafta başında geri dönen Suriyelileri kabul etmeye hazır olduğunu bildirmişti.

Babacan'dan Suriyeliler için dönüş planı

 

'TOKİ’nin kurasına Suriyeliler de girdi' iddiası!

 

Kaç Suriyeli gönüllü olarak geri döndü? Net rakam açıklandı

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kayıhan18 Ağustos 2022 16:41

    arabın girdiği hicbiryerde tarih boyunca ne insanlık nede huzur asla olmamıştır terör cinayet kan sefalet eksik değildir ülkesine sokan zehirlenir tarih kanıtıdır