BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBakan Ersoy: Lojman arazisi ihalelerine başlıyoruz----

Bakan Ersoy: Lojman arazisi ihalelerine başlıyoruz

Bakan Ersoy: Lojman arazisi ihalelerine başlıyoruz
25 Kasım 2021 - 16:15 www.finansgundem.com

Turizm Bakanı Ersoy, ihalenin ilk olarak devletten tahsis almış oteller için gerçekleştirileceğini belirtti, devam etti: Bazılarınız sizlere verdiğimiz lojmanları otele çevirdiniz. Onları ben biliyorum.

SELMAN DEMİRÖZ - FINANSGUNDEM.COM

11. Uluslararası Resort Kongresi’nde turizmcilere seslenen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iki yıldır devam eden pandemi sürecinden en çok etkilenen turizm sektöründe kalıcı değişimlere hazırlanılması gerektiğini açıkladı. Bakan Ersoy kriz sürecinde Türkiye’nin başarılı performansı nedeniyle sektör paydaşlarına teşekkür etti.

Sürdürülebilirlik vurgusunda bulunan Bakan Ersoy korona virüs sürecinde oluşturulan Güvenli Seyahat Sertifikası’nın 3 yıl içerisinde Güvenli ve Yeşil Seyahat Sertifikası olarak değiştirileceğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı, bu yıl için hedeflenen turizm hedeflerinin 29 milyon ziyaretçi 24 milyar dolar olarak revize edildiğini ifade etti.

İşbirliği mesajı

Gerçekçi ve akılcı yaklaşımlarla turizm sektörünün kendini güncelleyerek yoluna devam ettiğini söyleyen Ersoy, “Pandemiden en çok etkilenen alan turizm sektörü oldu. 2022 de dahil edildiğinde 3 sezon devam ediyor olacak. Bu süreçteki soğukkanlılık iş birliği ve sorumlu davranışlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

29 milyon ziyaretçi hedefi

“Devletle hareket eden ama her şeyi devletten beklemeyen, şikayet etmek yerine risk alan turizmciler sayesinde sene başında 25 milyon ziyaretçi 20 milyar dolar hedefimizi, sonrasında 25 ve 28 olarak revize ettik” diyen Ersoy, hedefi yeniden revize ettiklerini açıkladı. Ersoy, “Hedefimizi şimdi de 29 milyon ziyaretçi 24 milyar dolar turizm geliri olarak revize ettik. V çıkığı yapmayı başardık. Kişi başı turizm gelirimizi 830 dolara çıkardık.” diye konuştu.

“İspanya’yı nasıl geçtik?”

Türkiye’nin rakibi olan ülkelerle karşılaştırıldığında daha iyi bir performans gösterdiğine dikkat çeken Bakan Ersoy normal şartlarda İspanya’nın yüzde 40 gerisinde olan Türkiye’nin pandemi döneminde İspanya’yı geride bıraktığını belirtti. Kültür ve Turizm Bakanı, “Nasıl başardık? Çünkü TGA hayatımıza girdi.” dedi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) çalışma biçimini hatırlatan Ersoy, TGA’nın 15 yönetim kurulu üyesinin çoğunluğunun özel sektör katılımcılarından oluştuğuna dikkat çekti. Bakan Ersoy, TGA’nın şeffaf, esnek ve hızlı yapısı sayesinde küresel çapta hızla değişen pandemi atmosferinde hızlı karar alma imkanının sağlandığını belirtti. Ersoy, “Türkiye dünyada en etkili reklam veren ülke oldu. Doğru zamanda doğru kişiye doğru reklam gösteriyoruz. Fiyat kırmaya geldiğinde yüzde 50’ler bile görüldü kriz dönemlerinde. Destinasyonu markalaştırırsanız, birilerinin önerdiği değil, insanların tercih ettiği destinasyon olursanız krizlerde az etkilenir, fiyatlarınızı da indirmezsiniz.” şeklinde konuştu.

Ersoy ayrıca, “2022, turizmde gastronomi için atılım yılı olacak. Orada da Türkiye ciddi farkındalık yakalayarak gastronomi ile popüler olmuş ülkeler arasındaki yerini alacak.” dedi.

Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası

Glasgow’da düzenlenen İklim Değişikliği Zirvesi’nin (COP26) çıktılarını hatırlatan Bakan Ersoy sürdürülebilirlik alanında gelişim gösteremeyen firmaların zor durumda kalabileceğine işaret etti. Kültür ve Turizm Bakanı, Güvenli Turizm Sertifikası üzerinde kural değişiklikleri yapılacağını ve Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüştürüleceğini açıkladı:

“Güvenli turizmde ikinci aşamaya geçiyoruz. Güvenli Turizm Sertifikası kalıcı oldu biliyorsunuz. Pandeminin yavaş yavaş gideceğini düşünüyoruz. Bazı kurallar gidecek bazı yeni kurallar gelecek. İhtisaslaşmamız gereken konu çevre ve sürdürülebilirlik. Bu konuda belli kurallar belirleyip adımlar atmazsak önümüzdeki seneden itibaren geri kalmaya başlayacağız. Bu bizim keyfiyetimize bağlı değil. Dünyada bazı kuruluşlar bununla ilgilli çalışmaya başladılar: Bizim de sektör olarak adımları atmamız gerekiyor. Bu konuda Çevre Bakanlığı ile çalışmaları başlattık. Konuyu STK’lar ile tartışacağız: Geçiş süreci olacak. 3 yıla yayacağız. Bu sertifikayı “Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası” olarak değiştireceğiz. Bu adımları atmazsak, başta AB olmak üzere, ileride yaptırımlar başlayacak. Kurallara uymayan hava yollarına ceza verilecek. Kurallara uymayan ülkelere giden misafirler ek vergi ödeyecek. Biz bu işte öncü ve hızlı olmak zorundayız. ”

“Lojman arazisi ihalelerine başlıyoruz”

Otelcilik alanında yeni yetişmiş personel ve lojman ihtiyacı olduğunu belirten Ersoy, “Bakanlık olarak 2022 itibari ile resort bölgelerin olduğu bölgelerde lojman arazisi ihalelerine başlıyoruz. İlk olarak devletten tahsis almış oteller için bu ihale gerçekleştirilecek. Bunu sıkıca takip edin lütfen. Personelin kalacağı yerlerin standardını yükseltmemiz gerekiyor. Bazılarınız sizlere verdiğimiz lojmanları otele çevirdiniz. Onları ben biliyorum. Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı turizm meslek liseleri var. Yaptığımız protokol ile müfredatı değiştirdik. Bu liseleri de Anadolu Teknik Liseleri haline getirdik. 1. yıldan itibaren bu okullardan lisan eğitimi mecburi hale geldi. 2. yıl ikinci yabancı dil mecburi oluyor ve 3 yılda üçüncü dili kendisi seçiyor. Bu meslek liselerini otel grupları ile eşleştirdik. 76 lisenin 52’si otellerle eşleştirildi.” İfadelerine yer verdi.

Ersoy, "Kültür ve sanat ile marka destinasyonları yaratılmalı. Bunu sağlarsanız rakiplerinizden çok iyi bir şekilde ayrışırsınız. Bu anlamda 3 yıldır Beyoğlu Kültür Rotası vardı. Bu yolla birçok restorasyon gerçekleştirildi. Bu rotayı Ankara’da da hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Seyahatlerde aşılara limit!

Ukrayna ulusal hava yolu şirketi kuruyor

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)