BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAzil sürecinde bundan sonra neler olacak----

Azil sürecinde bundan sonra neler olacak

Azil sürecinde bundan sonra neler olacak
19 Aralık 2019 - 07:47 www.finansgundem.com

Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Trump hakkındaki 2 suçlamayı oy çokluğuyla kabul etti. Azil dosyası Senato'ya gönderilecek. 6 Ocak'ta ilk oturumu yapacak olan Senato yüce mahkeme görevi görecek. Azil için 3'te 2 çoğunluk oyu gerekiyor

.ABD Temsilciler Meclisi, oylama sonucunda ABD Başkanı Donald Trump'ın azline karar verdi. ABD Kongresi'nin iki bileşeninden biri olan Temsilciler Meclisi'nin azil kararı almasından sonra konu ABD Senatosu'na taşınacak. Trump'ın Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Senatosu'nda azledilmesi için 20 Cumhuriyetçi senatörün saf değiştirmesi gerekirken, bu senaryo gerçekçi gözükmüyor.
ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Trump'a yönelik "görevini kötüye kullanmak" ve "Kongrenin işleyişini engellemek" suçlamalarından oluşan iki azil maddesini 197 - 230 ve 198 - 229 oy ile kabul edildi.

AZİL KARARI VERİLEN 3. BAŞKAN

Trump, Temsilciler Meclisi tarafından azledilen üçüncü başkan olarak tarihe geçti. Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, geçen hafta Trump'a yönelik "Görevini kötüye kullanmak" ve "Kongrenin işleyişini engellemek" başlığından oluşan azil maddelerini onaylamıştı. Adalet Komitesi'nin Temsilciler Meclisi'ne konuyu göndermesinin ardından gerçekleşen oylamada salt çoğunluk gerekiyordu. Azil süreci şimdi ABD Senatosu'na taşınacak; Senato'da salt çoğunluk değil, üçte iki çoğunluk gerekiyor.

ABD Temsilciler Meclisi daha önce 7'inci ABD Başkanı Andrew Johnson'ı ve 42'inci ABD Başkanı Bill Clinton'ı azletmiş ancak üçte iki çoğunluğun gerektiği Senato söz konusu isimlerin görevden alınmalarını onaylamamıştı.

SENATO'YA TAŞINACAK

Trump'ın görevden alınması için konu 6 Ocak'ta ABD Senatosu'na taşınacak. ABD Anayasası'nda bir başkanın azledilmesine yönelik çok açık ifadeler olmamasına rağmen daha önceki azil soruşturmalarına benzer bir süreç izleniyor. 7'inci ABD Başkanı Andrew Johnson'a uygulanan yöntemin temel alındığı azil sürecine göre, Senato Trump'ın azli konusunda tam manasıyla bir mahkeme gibi işliyor. ABD Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts Senato'daki süreci mahkeme başkanı olarak yönetecek ancak Trump'ın görevden alınmasına yönelik karar Senatörlerin oylaması sonucunda belirlenecek. Senatörler hem yargıç hem de jüri gibi hareket edecek. Roberts'in esas görevi, Senato'daki sürecin hukuki prensiplere sadık bir şekilde işlemesini garanti altına almak olacak. Senatörler sormak istedikleri soruları doğrudan değil, Roberts'e yazılı olarak iletme hakkına sahip. ABD Senatörleri, normal bir mahkeme düzenindeki jüriler gibi hareket edecek.

SENATO'DA 'TRUMP CEPHESİ' ATAKTA OLACAK

Demokratlar Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un ve yönetime yakın birçok ismin Senato'ya gelerek ifade vermesini talep etse de bu gerçekçi bir senaryo olarak görülmüyor. Senato'nun kontrolünün Cumhuriyetçilerde olması, Senato'daki yargılama sürecinin kısa süreceği anlamına gelebilir. ABD Başkanı Bill Clinton'un azil sürecinde hiçbir tanık Senato'da ifade vermemişti. Buna karşın eğer Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell'ın tercih etmesi durumunda, azil soruşturmasına ismi karışan Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın Senato'da ifade vermesi söz konusu olabilir. Cumhuriyetçiler, karşı atak olarak Demokratların en güçlü başkan adayı olarak öne çıkan Joe Biden'ı sıkıştırma girişiminde bulunabilir.

GÖREVDEN ALINMASI ZOR

Buna karşın Trump'ın Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato tarafından, özellikle 2020 seçimleri öncesinde azledilmesi kolay gözükmüyor. Trump'ın azledilmesi için 100 sandalyeli ABD Senatosu'nun 67 üyesinin azil için oy kullanması gerekiyor. Senato'da 53 Cumhuriyetçi Senatör bulunduğu göz önüne alınırsa, Trump'ın azledilmesi için partisi içinde çok güçlü bir muhalefete sahip olması gerekiyor. Trump'ın azledilmesinin mümkün olması için 20 Cumhuriyetçi senatörün karşı cepheye geçmesi gerekiyor. ABD Senatosu'nun Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell'in azil konusunda Trump cephesine sadık bir görüntü verdiği biliniyor McConnell kısa süre önce yaptığı açıklamada, "Meseleyi ele almak konusunda bizimle başkanın pozisyonu arasında bir ayrılık olmayacak" ifadesini kullanmıştı.

ABD TARİHİNDE İLK OLACAK

Trump'ın Senato tarafından görevden alınması durumunda ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, başkanlık seçiminin ardından yeni başkanın görevi teslim alacağı resmi tarih olan 20 Ocak 2021'e kadar görevde kalacak. Başkanlık seçimleri, daha önceden planlandığı gibi 3 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşecek.

İŞTE SUÇLAMALAR

Trump, Ukrayna'da siyasi rakibi Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'a yönelik soruşturma açılması için ABD'nin Ukrayna'ya vereceği askeri yardımı koz olarak kullanmakla suçlanıyor. Demokrat Parti cephesi, Trump'ın Ukrayna'ya yönelik askeri yardımı dondurmasının görevi kötüye kullanmak anlamına geldiğini öne sürüyor.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)