BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAYM Başkanı'ndan bireysel başvuru açıklaması----

AYM Başkanı'ndan bireysel başvuru açıklaması

AYM Başkanı'ndan bireysel başvuru açıklaması
24 Nisan 2015 - 03:11 www.finansgundem.com

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, bireysel başvuruyla ilgili yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını belirtti

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, TBMM'nin açılışının 95. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerle gerçekleştirdiği sohbette, Anayasa Mahkemesi raportörlerini tematik bazda gruplandırdıklarını, bu şekilde uzmanlığı sağladıklarını anlattı.

Bu sayede bireysel başvurular konusunda rahatladıklarını, yığılmayı da aşmaya çalıştıklarını ifade eden Arslan, "Kamuoyunda çok yanlış algılar ortaya çıkıyor. Şu anda bireysel başvurularda öyle çok da altından kalkılamayacak bir vahim tablomuz yok" diye konuştu.

Ellerinde yaklaşık 18 bin derdest dosya bulunduğunu belirten Arslan, bunların yarısının uzun yargılamaya ilişkin olduğunu, bunlarla ilgili daha önce karar verildiğinden artık sadece hesaplama yapılması gerektiğini söyledi.

Bu kapsamda değerlendirildiğinde önlerinde fiilen 9-10 bin civarında bir başvuru olduğunu dile getiren Arslan, "9-10 bin başvuruyu da biz halledebiliriz. Böyle altından kalkılamayacak bir yük yok" ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, "Yani bireysel başvuruların sınırlandırılmasıyla ilgili bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yok mu diyorsunuz" sorusu üzerine Arslan, "Ben şu anda öyle bir ihtiyaç görmüyorum ama mesela şu olabilir, özellikle uzun yargılamalarla ilgili bir kanuni düzenleme yapılarak, bunların Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan komisyona devri mümkün olabilir. Tıpkı AİHM önünde bekleyen uzun yargılamalarda olduğu gibi. Bununla ilgili sanırım bir takım çalışmalar var" dedi.

Bireysel başvuruların içeriğiyle ilgili iktidardan, anayasal sınırların aşıldığı yönünde bazı eleştiriler geldiği belirtilerek, değerlendirmesi sorulan Arslan, bütün eleştirileri değerli gördüklerini, olumlu baktıklarını söyledi.

Eleştirinin olmadığı yerde hiçbir kurumun kendisini geliştiremeyeceğini ifade eden Arslan, özellikle haklı, yapıcı olan eleştirileri dikkate aldıklarını, düzeltilmesi gereken hususlar varsa da düzelttiklerini dile getirdi.

"Siyaset tarafından gelen açıklamalar nedeniyle toplumda bireysel başvuruda tamamen sistem değişiyor gibi bir algı oluştu. Bu açıklamayı yapan makamlarla temasta bulundunuz mu" sorusu üzerine Arslan, "Zaman zaman görüşüyoruz tabii ama az önce ifade ettiğim gibi bireysel başvuruda hakikaten bir takım sıkıntılar var. Artan oranda başvurular var ama aynı zamanda da bunlarla başa çıkabilecek bir irade var ve çalışmalar var. Öyle çok vahim bir tablo yok önümüzde" değerlendirmesinde bulundu.

Yargıtay Yasası

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de TBMM'nin açılmasıyla Yargıtay Yasası'nda değişikliklerin görüşülebileceğini belirtti.

Yeni düzenleme için dairelerin görüşlerini aldıklarını ifade eden Cirit, ceza dairesi başkanlarını ceza dairelerindeki üyelerin, hukuk dairesi başkanlarını hukuk dairelerindeki üyelerin seçmesi yönünde öneriler olduğunu söyledi. 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)