BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinAvustralya'da salgın yüzünen binlerce arı öldürülecek----

Avustralya'da salgın yüzünen binlerce arı öldürülecek

Avustralya'da salgın yüzünen binlerce arı öldürülecek
27 Haziran 2022 - 09:29 www.finansgundem.com

Avustralya'da arılar için ölümcül bir parazit olan varroa akarlarının yayılması yüzünden bal arıları karantinaya alındı.

İlk olarak geçen hafta Sidney yakınlarındaki Newcastle Limanı'nda bulunan varroa akarları, o günden beri 100 kilometre uzaklıktaki kovanlarda görüldü.

BBC'nin aktardığına göre bal ve gıda üretim endüstrilerine milyonlarca dolara mal olabilecek salgın nedeniyle bal arıları bekçileri bir sonraki duyuruya kadar kovanları, arıları ve petekleri hareket ettiremeyecek.

Arılar için en büyük tehdit

Dünyada arılar için en büyük tehdit olan varroa akarlarının daha önce görülmediği tek kıta olan Avustralya'da binlerce arının öldürülmesi planlanıyor.

Yetkililer, Yeni Güney Galler'de akarların görüldüğü yedi bölgede salgını sınırlamak için çeşitli biyogüvenlik önlemleri aldı. Enfekte olan bölgelerin 10 kilometre yakınında bulunan tüm kovanlar yok edilecek, 25 kilometre içindeki arı kolonileri ise denetlenecek.

Eyalet çapında ise bal arılarına karantina uygulanıyor.

Senede 70 milyon dolarlık zarar riski

NSW Farmers'dan Ian McColl, akarlar yayılmayı sürdürürse devam ederse bal üretim endüstrisine yılda 70 milyon dolara mal olabileceğini belirtti.

Yaklaşık bir susam tanesi büyüklüğünde olan varroa akarları, arı kolonilerini yiyerek ve virüs bulaştırarak zayıflatıyor ve öldürüyor.

100 kovan yok edilmişti

Avustralya bal arısı endüstrisi yetkililerinden Danny Le Feuvre, 100 kovanın önlemlerin bir parçası olarak liman yakınlarında imha edildiğini duyurdu. “Avustralya'daki arıcılık endüstrisi şu anda Newcastle'a bakıyor” diyen Feuvre, sürecin takibi ve temas durumunun tespiti için eyalet çapında arı hareketliliğinin durdurulduğunu bildirdi.

Kapıda bekleyen tehlike: Yeni varyant arıların sonunu getirebilir!

Arılar ölüyor, bal üretimi düşüyor

La Palma'da küllere gömülen arılar 50 gün hayatta kalmayı nasıl başardı?

Bal arıları da ‘sosyal mesafe’ uyguluyor

Arıların penguen katliamı

ABD'de kabus bitmedi: Katil eşek arıları geri döndü!

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)