BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAvustralya Rusya'ya yaptırımları artırıyor ----

Avustralya Rusya'ya yaptırımları artırıyor

Avustralya Rusya'ya yaptırımları artırıyor
01 Eylül 2014 - 10:51 www.finansgundem.com

Avustralya Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımları yükseltme kararı aldı

Ukrayna krizi nedeniyle Avustralya'nın uygulayacağı yeni yaptırımlar arasında Rusya'ya askeri malzeme ihracatının durdurulması ve Rus devlet bankalarının Avustralya'daki sermaye piyasalarına girmesinin engellenmesi gibi konular bulunuyor

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Avustralya Federal Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Rusya'yı "Ukrayna'nın egemenliğini kasten ve artık açıkça" ihlal etmekle suçlayarak yeni yaptırımları açıkladı.

Avustralya'nın yeni yaptırımları arasında Rusya’ya yeni askeri ihracatı durdurma, Rus devlet bankalarının Avustralya'nın sermaye piyasalarına girememesi gibi yaptırımlar da yer alıyor. Abbott, Kırım'da da Avustralya'nın yeni ticaret ve yatırım faaliyetinde bulunmayacağını söyledi.

Petrol ve gaz ihracatının bu yaptırımlardan etkileneceğini açıklayan Abbott, bazı kişilere karşı seyahat sınırlamaları ve mali yaptırımların da uygulanacağını vurguladı.

Yeni yaptırımların Avustralya’yı Avrupa Birliği ile uyumlu bir hale getireceğinin altını çizen Abbott, "Açık bir şekilde belirtmek isterim ki büyük ülkelerin küçük ülkelere karşı zorbalık ve güç gösterisi yapmasına bizim dünyamızda yer yok" dedi.

Avustralya'nın yeni yaptırım kararı, 63 Rusya ve Ukrayna vatandaşı ile 21 kuruluş ve şirketi doğrudan etkileyecek. Yeni kararla Avustralya'nın yaptırım uyguladığı kişi sayısı 113, kuruluş sayısı 32 olacak. 

Başta ABD ve bazı Batılı ülkeler ile AB, Ukrayna krizindeki rolü nedeniyle Rusya'ya karşı bazı önemli isimlere yönelik seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması gibi yaptırım kararları almış, Rusya ise bu ülkelerden gıda alımını durdurarak karşılık vermişti. Bu ülkeler arasında Avustralya da bulunuyor.

Son olarak AB liderleri dün Ukrayna’daki tavrını değiştirmemesi halinde Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları devreye sokmaya hazır olduklarını duyurarak Moskova yönetimine bunun için bir hafta süre verdi.

Ukrayna'da nisandan bu yana Rusya yanlısı ayrılıkçı hareket devam ediyor. Ukrayna ordusu bu nedenle ülkenin doğusunda operasyonlar düzenliyor. Kiev yönetimi ayrılıkçılara Rusya'nın destek verdiğini savunuyor, Rusya bunu reddediyor.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)