BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAşı çalışmalarının son aşaması için gerekli olan altyapı hazır----

Aşı çalışmalarının son aşaması için gerekli olan altyapı hazır

Aşı çalışmalarının son aşaması için gerekli olan altyapı hazır
17 Haziran 2020 - 09:29 www.finansgundem.com

Varank, “Covid-19 Türkiye Platformu çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmalar ile elde ettiğimiz neticeleri hızlıca klinik araştırmalar seviyesine getirip Türkiye’yi dünyada öncü olacak işlerde marka haline getirmek istiyoruz” dedi.

FINANSGUNDEM.COM-ANKARA

Korona virüs aşısı konusunda temel araştırmalarda önemli mesafe katederek, hayvan deneylerine başlayan Türkiye, klinik araştırmalar öncesinde kurulu altyapıyı daha etkin kullanmak için harekete geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin tek aşı enstitüsüne kritik bir ziyaret gerçekleştirerek, yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Korona virüs Bilim Kurulu üyesi olan Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, enstitüsünün çalışmalarıyla ilgili Bakan Varank’a bir sunum yaparak, klinik aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin bilimsel alanda diğer ülkelerin ötesine geçebilen çalışmalar yaptığının altını çizen Bakan Varank, “Covid-19 Türkiye Platformu çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmalar ile elde ettiğimiz neticeleri hızlıca klinik araştırmalar seviyesine getirip Türkiye’yi dünyada öncü olacak işlerde marka haline getirmek istiyoruz” dedi.

KLİNİK ARAŞTIRMALAR KRİTİK ÖNEMDE

Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü laboratuvarının 4-5 yıllık bir maziye sahip olduğunu ancak verimli kullanılması konusunda sıkıntılar yaşandığını belirten Varank, “Bundan sonra kurulu bu altyapıyı aşı geliştirme çalışmalarında daha etkin bir şekilde kullanmak için üniversitemizi ziyaret ettik. Buradaki altyapıyı hem Covid-19 Türkiye Platformu çerçevesinde Türkiye’deki tüm bilimsel araştırmalar için kullandırtmak üzere elimizden gelen desteği vereceğiz. Ayrıca TÜSEB (Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) projelerinde de burası aktif olarak kullanılmaya başlandı” dedi.

Türkiye, bilimsel alanda korona virüs ile mücadele açısından çok güzel çalışmalar yürütüldüğünü belirten Varank, “Bilim insanlarımızın kabiliyetlerini gördüğümüzde gurur duyuyoruz. Onlara elimizden gelen desteği vermek üzere gayret gösteriyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak desteklerimizle kurulan bu altyapıyı ülkemizdeki aşı çalışmalarında ciddi bir şekilde kullanacağız” dedi.

Temel araştırmalardan sonra gelen klinik araştırmaların, insan sağlığını ilgilendiren projelerde kritik önemde olduğuna dikkat çeken Varank, daha sonra aynı yerleşkede bulunan Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi’ni ziyaret etti. Merkez Müdürü Prof. Dr. Ali Haydar Demirel, merkezin çalışmaları hakkında Varank’a bilgi verdi. Demirel, merkezin dünyadaki 26 laboratuvardan biri olduğunu belirterek, sporcu performanslarının geliştirilmesi konusunda da ciddi bir Ar-Ge potansiyellerinin bulunduğunu söyledi.

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)