BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinArjantin, limonu vurdu----

Arjantin, limonu vurdu

Arjantin, limonu vurdu
03 Ağustos 2014 - 16:28 www.finansgundem.com

Dünyanın en büyük limon üreticilerinden Arjantin’de yaşanan üretim düşüşü, yurt dışındaki alıcıları Türkiye’ye yöneltince fiyatlar zamlandı.

Küresel iklim değişiklikleri nedeniyle limon ağaçları zarar gören Arjantinli çiftçiler, yanan yaşlı ağaçları kesti. Ancak yerine yeni ekim yapmayan çiftçiler nedeniyle ülkenin limon ihracatı düştü. Bu durum dünya limon üretiminde ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye’yi ön plana taşıdı. Başta Rusya, Romanya, Ukrayna olmak üzere Arjantin’den limon alan alıcılar Türkiye’ye yöneliyor.
 
Fiyat yüzde 150 arttı 
İhracatın adı bile limon fiyatlarının artmasına yetti. Dünya genelindeki üretim düşüşü ve hasat sezonuna az bir süre kalması nedeniyle limon fiyatlarında yüzde 150’ye varan oranlarda artış görüldüğünü kaydeden Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, “Arjantin’deki üretim düşüşü diğer ülkelerde fiyatları etkiliyor. İstanbul Meyve Sebze Hali’nde limonun sandığı 100-110 TL arasında satılıyor. Halde kilosu 4-4.5 TL’ye işlem gören limon, markette 7-8 TL’ye kadar çıkıyor” dedi.  

Stoklarda ürün kalmadı 
Limon fiyatlarındaki artışta stokların etkili olmadığını ifade eden Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak da şunları söyledi: “Geçen yıl limonun az olduğu dönemlerde piyasaya arz etmek üzere ürün stoklayan üreticiler sorun yaşadı. Öte yandan Arjantin’deki rekolte düşüşü kadar olmasa da Türkiye’de de küresel ısınma nedeniyle üretim bir miktar azaldı. Bu da fiyatları yükseltti. Ancak bu kadar yükselişi biz de beklemiyorduk. Vatandaşlarımız endişe etmesin Eylül 15 gibi yeni ürün piyasaya çıkıyor. Fiyatlar düşer.” 

Yıllık bir milyon ton üretim yapılıyor
Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak’ın verdiği bilgilere göre Türkiye, 130 milyon tonluk dünya turunçgil üretiminde 9’uncu sırada yer alıyor. Türkiye yılda 3.6 milyon ton turunçgil üretiyor. Bunun 1 milyon tonu limon. Limon üretiminin 400 bin ton kadarı ihraç ediliyor. Türkiye her yıl Rusya’ya 113 bin ton, Suudi Arabistan’a 47 bin ton, Irak’a 47 bin ton, Ukrayna’ya 41 bin ton, Romanya’ya 25 bin ton limon ihraç ediyor. 
 
Fiyatı en çok artan 2. ürün

İstanbul Ticaret Odası’nın piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıkladığı Temmuz ayı İstanbul perakende fiyatlarına göre geçen ay fiyatı en çok artan tarım ürünü yüzde 31,05 ile sivri biber oldu. Fiyatı en çok artan ikinci ürün yüzde 17,36 ile limon olurken, yüzde 13,81 ile erik üçüncü sırayı aldı. (ÖZGÜL ÖZTÜRK- AKŞAM)
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)