BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlmanya'da da haftada dört gün çalışma denenecek----

Almanya'da da haftada dört gün çalışma denenecek

Almanya'da da haftada dört gün çalışma denenecek
18 Eylül 2023 - 13:32 www.finansgundem.com

Almanya'da 50'den fazla şirketin katılacağı deneme çalışması kapsamında, şirketler altı ay boyunca haftada dört gün çalışacak.

Almanya'da haftada dört günlük çalışma haftası denemesi başlıyor. Berlin merkezli danışmanlık firması Intraprenör tarafından yürütülecek projeye, 50’den fazla şirketin katılması bekleniyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, proje kapsamında, şirketler altı ay boyunca haftada dört gün çalışacak. Bu süreçte, çalışma süresi yüzde 80’e düşecek, ancak verimlilik ve ücret yüzde 100 olarak korunacak.

Sözcü'de yer alan habere göre, projenin amacı, haftada dört gün çalışma sisteminin verimlilik, iş-yaşam dengesi ve çalışan memnuniyeti üzerindeki etkilerini ölçmek.

Alman çalışanların yüzde 73’ü, kazandıkları para aynı kaldığı sürece haftada dört gün çalışmaya sıcak bakıyor. Çalışanların yüzde 17’si ise haftada dört gün çalışmaya karşı çıkıyor. Bu kesimin, çalışmaktan zevk duyduğu, çalışma süresinin kısaltılmasının çalışma sistemini değiştirmesinden endişe ettiği ve işini bitiremeyeceğini düşündüğü belirtiliyor.

ZARARA YOL AÇABİLİR

Orta Ölçekli İşletmeler Birliği işveren ile çalışanlar arasında bireysel çözümlerin mümkün olabileceğini, ancak devletin olası müdahalesine karşı çıkıyor.

Birlik Genel Sekreteri Christoph Ahlhaus, çalışma süresinin azaltılmasının verimin düşmesine yol açabileceğini belirterek, bundan önce işletmelerin sonrasında ise herkesin zarar göreceğini savunuyor.

"UZUN VADELİ BİR KONU"

Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall ise haftada dört gün çalışma tartışmalarında Almanya’nın metal ve elektronik endüstrisindeki rekabet gücünü dikkate alınması gerektiği görüşünde.

IG Metall Başkanı Jörg Hofmann, gelecek yıl yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde haftada dört gün çalışma modelinin IG Metall’in talepler listesinde yer almayacağını, bunun “uzun vadeli bir konu” olduğunu söyledi.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)