BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiABD'den GlobalFoundries'e çip üretimi için 1,5 milyar dolarlık finansman----

ABD'den GlobalFoundries'e çip üretimi için 1,5 milyar dolarlık finansman

ABD'den GlobalFoundries'e çip üretimi için 1,5 milyar dolarlık finansman
20 Şubat 2024 - 00:36 www.finansgundem.com

ABD, ülkenin yerel tedarik zinciri dayanıklılığını güçlendirmek, yarı iletken üretiminde ülkenin rekabet gücünü artırmak amacıyla GlobalFoundries şirketine çip üretimi için 1,5 milyar dolar kaynak sağlayacak

ABD yönetimi, ülkenin tedarik zinciri dayanıklılığını artırmak amacıyla GlobalFoundries'e çip üretimi için 1,5 milyar dolarlık finansman sağlayacak.

ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, CHIPS ve Bilim Yasası kapsamında, çip şirketi GlobalFoundries ile ülkenin yerel tedarik zinciri dayanıklılığını güçlendirmek, yarı iletken üretiminde ülkenin rekabet gücünü artırmak ve ekonomik ve ulusal güvenliği desteklemeye yönelik ön anlaşma yapıldığı duyuruldu.

1,5 MİLYAR DOLAR DOĞRUDAN FİNANSMAN

Açıklamada, anlaşma kapsamında sağlanacak yaklaşık 1,5 milyar dolar doğrudan finansmanın, son teknolojiye sahip yeni bir tesisin kurulması, önemli kapasite artırımı ve GlobalFoundries'in New York ve Vermont'taki tesislerinin modernizasyonunu destekleyeceği bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın ülkenin tedarik zincirlerini güçlendirmek, iyi maaşlı işler oluşturmak ve ABD'nin ekonomik ve ulusal güvenliğini geliştirmek için iki partili CHIPS ve Bilim Yasası'nı imzaladığı anımsatılan açıklamada, GlobalFoundries ile varılan mutabakatın yasa kapsamındaki üçüncü ön anlaşma olduğu aktarıldı.

PROJE 10 YILLIK

Açıklamada, GlobalFoundries'in çiplerinin Amerikalıları etkileyen günlük uygulamaların temelini oluşturduğuna işaret edilerek, Çin dışında bu ölçekte üretim kapasitesi bulunan sadece dört şirket olduğu ve bunlar arasında da yalnızca GlobalFoundries'in ABD'de merkezi bulunduğu vurgulandı.

Anlaşma kapsamında gerçekleştirilecek projelerle gelecek 10 yıl içinde yaklaşık 1500 imalat istihdamı oluşturulacağının bilgisi verilen açıklamada, yaklaşık 9 bin de inşaat işi oluşturulacağı kaydedildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yarı iletkenlerin modern teknolojinin beyni olduğuna dikkati çekerek, Başkan Biden ile ülke ekonomisini büyütmeye ve Amerika'nın her yerinde fırsat yaratmaya bağlılıklarını sürdüreceklerini bildirdi.

ABD, çip AR-GE'sine 5 milyar dolardan fazla yatırım yapacak

 

Musk'ın beyin çipi bilgisayar korsanlarının hedefinde!

 

Küresel çip satışlarının bu yıl yüzde 13,1 artması bekleniyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)