BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD'deki elektrik sıkıntısı büyüyor!----

ABD'deki elektrik sıkıntısı büyüyor!

ABD'deki elektrik sıkıntısı büyüyor!
10 Mayıs 2022 - 08:33 www.finansgundem.com

ABD'de elektrik şebekeleri Kaliforniya'dan Teksas ve Indiana'ya kadar üretim kapasitesinin, talebe yetişmekte zorlandığını, yaz talebini karşılamak için acil önlemler almaya zorlayabileceğini belirtiyor.


Yetkililer cuma günü yaptıkları açıklamada özellikle sıcaklıkların ve orman yangınlarının arttığı dönemde ve yeni güç kaynakları bulunamadığı takdirde Kaliforniya'da elektrik tedarikinde aksama beklendiğini ifade etti. Bu, yaklaşık 1,3 milyon eve güç sağlamak için gereken enerjiye eşdeğer bir açık.

Independent Türkçe'deki habere göre; Geniş bir dağıtım ağını denetleyen santral MISO (The Midcontinent Independent System Operator) geçen ay kapasitede yaşanan eksikliklerin yaz talebini karşılamak için acil önlemler almaya zorlayabileceğini belirtiyor.

Muhtemel bir kuraklığın da hidroelektrik santrallerini devre dışı bırakması mümkün.

Öte yandan bakım nedeniyle bir dizi elektrik santralinin devre dışı kalmasının yanı sıra Teksas'ta gelecek hafta beklenen sıcak hava dalgasının sıkı tedbirler alınmasına neden olacağı bekleniyor.

GELENEKSEL ENERJİ SANTRALLERİ, YENİLEBİLİR ENERJİ RİSKLERİ ARTIRIYOR

Geleneksel enerji santralleri, yenilenebilir enerji ve akümülatörlerle değiştirilemeden kullanımdan çıkarıldığı için ABD genelinde kesinti riskleri artıyor.

Kömür ve doğalgazla çalışan santrallerden rüzgar ve güneş enerjisine yapılan geçiş arz-talep dengesinde bozulmalara neden oluyor. Bununla birlikte eskiyen nükleer santrallerin de kullanımdan çıkarılması planlanıyor.

Asıl zorluğu rüzgar ve güneş enerjisi panellerinin her zaman elektrik üretememesi ve üretilen enerjinin daha sonra kullanılmak üzere depolanması için büyük bataryalara ihtiyaç duyulmasının yarattığı belirtiliyor.

Büyük bataryalar geliştirme aşamasındaylen yeni üretim kaynakları günün 24 saati çalışan geleneksel santrallerin hızına yetişemiyor.

Yenilenebilir enerji ve pillerin üretimini hızlandırmak, tedarik zinciri zorlukları ve enflasyon gündemdeyken zor bir hal aldı.

"YENİLEBİLİR KAYNAKLARIMIZDAN MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇOK YARARLANMANIN YOLLARINI ARIYORUZ"

ABD Ticaret Bakanlığı'nın Çinli güneş enerjisi üreticilerinin güneş panellerine uygulanan vergilerden kaçınıp kaçınmadığına dair yürüttüğü soruşturma yeni üretim alanlarının kurulması için gerekli bileşenlerin ithalatının durmasına neden oldu. Bu da ABD güneş enerjisi endüstrisini fiilen durma noktasına getirdi.

Teksas'ın elektrik şebekesini işleten konseyin yöneticilerinden Brad Jones, "Dünyadaki her pazar aynı sorunda uğraşmaya çalışıyor. Hepimiz yenilenebilir kaynaklarımızdan mümkün olduğunca çok yararlanmanın yollarını bulmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullanıyor.

Kaliforniya'nın elektriğinin sağlayan santralin yöneticilerinden Mark Rothleder ise, "Eski santrallerin kullanımdan çıkarılmasına izin vermeden önce elimizde yeterli yeni kaynağa sahip olduğumuzdan ve faaliyete geçtiğinden emin olmamız gerekiyor" diyor.

Türkiye'nin elektrik tüketimi arttı

 

Türkiye'de günlük elektrik üretiminin yarıdan fazlası temiz enerjiden

 

Elektrik şirketleri denetlenecek, fatura halka kesilecek

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)