BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD Temyiz Mahkemesi, Türkiye'ye ait tarihi eser "Yıldız Avcısı"nın iadesini reddetti----

ABD Temyiz Mahkemesi, Türkiye'ye ait tarihi eser "Yıldız Avcısı"nın iadesini reddetti

ABD Temyiz Mahkemesi, Türkiye'ye ait tarihi eser Yıldız Avcısının iadesini reddetti
10 Mart 2023 - 07:04 www.finansgundem.com

ABD'de Temyiz Mahkemesine taşınan Guennol (Yıldız Avcısı) heykelinin Türkiye'ye iadesi girişimi sonuçsuz kaldı.

New York'taki İkinci Temyiz Mahkemesi, Türkiye'den çalınarak ABD'ye getirilen ve müzayede evi Christies'de sergilenen 6 bin yıllık Yıldız Avcısı heykelinin iadesi talebini reddetti.

Üst mahkemede, Türkiye'nin, mermer heykelciğin çalındığını bildirmek için çok uzun süre beklemesi öne sürülerek, antik buluntunun milyarder iş insanı Michael Steinhardt'tan alınamayacağına hükmedildi.

Temyiz Mahkemesinin açıklamasında, Türkiye'nin, 1990'larda tarihi kadın heykelciğinin, topraklarından yasa dışı şekilde çıkarılmış olabileceğini bilmesi için nedenleri olduğu, nisan 2017'de Christies tarafından satışa çıkarılıncaya kadar dava açmadığı için haklarını kullanmadığı belirtildi.

Bir alt mahkeme de 2021'deki duruşmada, 22,9 santimetre boyundaki heykelciğin Türkiye'ye iadesini reddetmiş, dava temyize taşınmıştı.

Mahkeme, Kiliya tipi idollerin Anadolu dışında başka ülkelerde yapılan kazılarda bulunmamış olması, bu eserin devlet malı olması, Michael Steinhardt'ın mermer idolü Türkiye’den kaçırılan Lidya Hazineleri'ni sattığı bilinen JJ Klejman isimli tacirden satın almış olması ve duruşma sırasında Steinhardt'ın eserin kökeninin Türkiye olduğunu bildiğini inkar etmemesine rağmen iade talebini kabul etmemişti.

Türkiye'den kaçırılan tarihi eser, New York'ta 2017'de Christie's Müzayede Evi tarafından düzenlenen açık artırmada yaklaşık 14,5 milyon dolara satılmış, fakat alıcı son anda kararından vazgeçmişti.

Mısır'da Sfenks benzeri heykel bulundu

 

Mısır'da Firavun heykelini çalmak isteyen 3 kişi yakalandı

 

12 ton ağırlığında: Elon Musk'ın heykeli yapıldı!

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)