BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem60 yıllık rüyada sona doğru----

60 yıllık rüyada sona doğru

60 yıllık rüyada sona doğru
27 Haziran 2014 - 13:44 www.finansgundem.com

Doğu Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayan Salmankaş Tüneli, yıl sonunda ulaşıma açılacak

Trabzon'un Araklı ilçesi sınırlarından başlayıp Gümüşhane'den geçerek Bayburt'a bağlı Uğrak beldesine uzanan 104 kilometre uzunluğundaki ''Araklı-Dağbaşı Uğrak Yolu''nun iyileştirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar kapsamında, yolun Trabzon sahilinden itibaren 64 kilometrelik bölümü iyileştirilerek hizmete sunuldu.

Engebeli ve aşırı eğimli yolun en kritik kesimini oluşturan 36 ile 40. kilometreleri arasındaki Salmankaş Geçidi'nde yaşanan ulaşım sıkıntısının tünelle aşılması öngörüldü. Bu çerçevede bu mevkide 2 yıl önce her biri 4 bin 30 metrelik 2 tüpten oluşan tünel yapımına başlandı. Bu tüplerden birinde sona yaklaşıldı, diğer tüpte ise ışığın görülmesi için yoğun çaba sarf ediliyor. Salmankaş'ta ikinci tüpteki kazı çalışmalarının tamamlanması sonrası her iki tüp arasında kaçış tünelleri yapılacak.

Bu yıl içerisinde tamamlanması planlanan bu çalışma sonrası, betonlaması bitmek üzere olan ilk tüpten araçların emniyetli geçişine izin verilecek. Böylece yıl sonuna kalmadan Salmankaş Tüneli'ndeki bir tüp trafiğe açılmış olacak, diğer tüp de en kısa sürede ulaşıma açılmaya çalışılacak.

Kış aylarında yoğun kar, çığ ve buzlanma sebebiyle 6 ay ulaşıma kapalı kalan Araklı-Dağbaşı Uğrak Yolu, Salmankaş Dağı'ndaki bu tünelin açılması ve mevcut yolun tamamının iyileştirilmesiyle sürücülere rahat nefes aldıracak. Trabzon-Bayburt arasındaki güzergahı 16 kilometre kısaltacak projeyle, bu iki il arasında 2,5 ila 3 saat süren ulaşım 1,5 saate inecek. Salmankaş Tüneli'ni kapsayan ve toplam 170 milyon lira maliyeti olan proje sayesinde, güzergahtaki ulaşımda zamandan ve akaryakıttan tasarruf sağlanacak.

Sürücüler rahat nefes alacak

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, yaptığı açıklamada, Araklı-Dağbaşı Uğrak Yolu'nun Trabzon ile Bayburt'u birbirine bağlayan en kısa güzergahlardan biri olduğunu söyledi. Bu güzergahtaki en kritik kesimlerinden birinin Salmankaş Dağı olduğunu belirten Öz, yolun özellikle kışın trafiğe kapalı kalmaması için yöre halkının 60 yıldır bölgeye tünel yapılmasını hayal ettiğine işaret etti. Öz, 2 bin 280 metreye varan zirve noktasında kışın yoğun kar, çığ ve buzlanmanın trafik güvenliği azalttığını belirterek, "Kışın aylarca trafiğe kapalı kalan yolun Trabzon kesimini iyileştirdik. Yol standardının yükseltilmesi ve yıl sonunda bir tüpünü ulaşıma açmayı düşündüğümüz Salmankaş Tüneli'nin tamamlanmasıyla sürücüler rahat nefes alacak" dedi.

Vali Öz, Karadeniz Sahil Yolu ve Karadeniz limanlarını Doğu Anadolu ile doğudaki sınır kapılarına bağlayacak yol sayesinde, yayla ve kış sporları ile turizm potansiyeli yüksek olan Doğu Karadeniz'de güvenli, kaliteli ve kesintisiz ulaşım hizmeti sunulacağını vurgulayarak, "Araklı-Dağbaşı Uğrak Yolu ve Salmankaş Tüneli, Doğu Karadeniz ile ülkemizin sosyal ve ekonomik hayatının canlanmasına büyük katkı sağlayacak" diye konuştu. (AA)
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)