BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem50 yıl sonra yeniden yapımına başlandı!----

50 yıl sonra yeniden yapımına başlandı!

50 yıl sonra yeniden yapımına başlandı!
12 Aralık 2021 - 10:03 www.finansgundem.com

Osmanlı donanmasına gemilerin yapıldığı Bartın'ın Kurucaşile ilçesinde 50 yıl sonra yeniden tekne yapımına başlandı. 6 ustanın yer aldığı 'çektirme tekne' yapımında bir ilk de yaşanıyor. İşte teknenin yapım amacı...

Osmanlı'ya savaşlarda kullanılmak üzerine ahşap gemiler üretilen ilçede, babadan oğula geçen ahşap tekne yapımı geleneği devam ediyor. Kurucaşile ve Ovatekkeönü ile Kapısuyu limanlarında derme çatma barakalarda devam ettirilen ahşap tekne ve yat yapımcılığında 20 atölye ve tersane bulunuyor. İstanbul’dan bir iş insanından alınan siparişle Ovatekkeönü köyündeki tersanede 50 yıl sonra ilk kez ‘çektirme tekne’ yapılıyor. 18 metre uzunluğunda 6 metre genişliğindeki teknenin yapımına 3 ay önce başladı. Çektirme teknenin iskeleti tamamlanarak, dış kaplaması yapılıyor. Kestane ve meşe ağaçlarının kullanıldığı teknenin yapımında 6 usta çalışıyor. Tersanenin önüne kurulan düzeneğe yerleştirilen tekne hava şartlarına göre mayıs veya haziran ayında teslim edilecek. Teknenin turistik amaçlı kullanılacağı bildirildi.

‘ATALARIMIZ YAPARDI, ŞİMDİ BİZ YAPMAYA BAŞLADIK’

İlçede en son 1971 yılında çektirme tekne yapıldığını söyleyen tekne ustası Mustafa Dikyol, “Osmanlı döneminden bu yana ilçemizde ahşap teknelerin yapımı devam ediyor. Geçmiş dönemlerde yapılan çektirme teknelerinden sonra teknolojinin de gelişmesiyle artık bu tekneler yapılmıyordu. Ancak bize gelen siparişle 50 yıl sonra çektirme tekne yapımına başladık. Bu çektirme teknenin yapımına 3 ay önce başladık. Teknenin yapımında 6 kişi çalışıyoruz. Mayıs veya haziran ayında teslim edeceğiz” dedi.

TURİZM AMAÇLI KULLANILACAK

Eskiden yük taşımada kullanılan çektirme teknenin bu kez turizm amaçlı kullanılacağını ifade eden Dikyol, “Bu tekneler 50 yıl önce yük taşıma amaçlı kullanılıyordu ama bizim yaptığımız bu tekne gezi amaçlı turistik amaçlı olacak. Ben meslekte 25 yılımı doldurdum. Ama benim çalışmaya başladığım zamandan bir 25 yıl önce bu çektirme tekneler burada yapılıyormuş, bize de bunu yapmaya nasip oldu. Bizim için farklı bir deneyim olmuş olacak. Eskiden ustaların bilgi, birikimi ve kalıplarla yapılan çektirme tekneler şimdi teknolojik olarak projesini hazırlayarak, yapılıyor. Bizim için bu da önemli bir aşama olmuş olacak.” diye konuştu.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)