BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkZiraat Bankası'nın karı 3.33 milyar TL----

Ziraat Bankası'nın karı 3.33 milyar TL

Ziraat Bankası'nın karı 3.33 milyar TL
17 Şubat 2014 - 18:01 www.finansgundem.com

Ziraat Bankası'nın 2013 yılı net dönem karı 3,33 milyar TL oldu


Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın 2013 yılına ilişkin finansal gelişmeleri ve izlenmekte olan stratejileri konusunda açıklamalarda bulundu
“Yeniden yapılanma projesinin ana safhalarının tamamlanmış ve müşteri odaklı iş modelinin doğru tesis edilmiş olması neticesinde; Ziraat Bankası, müşterileri adına bankacılık sektöründeki rekabete ve piyasalardaki dalgalanmalara daha hazırlıklı hale gelmiş, küresel ölçekte yaşanan dalgalanmaların yoğun olarak yaşandığı 2013 yılını başarılı bir yıl olarak tamamlamıştır. Bu çerçevede; olumlu sonuçlar hem geliştirmekte olduğumuz müşteri ilişki yönetiminde hem de finansal sonuçlarda görülmektedir. Yeniden yapılanma projemizin bundan sonraki safhası; yurtiçi ve yurtdışı tüm şube ve iştiraklerimizin yeniden yapılandırılması, geliştirilmesi ve matriks bir yapıda Ziraat finans grubu organizasyonunun tamamlanmasıdır. Özellikle tarihsel, kültürel ve ekonomik ilişkilerimizin güçlü olduğu bölgelerde ağırlıklı olmak üzere; Bankamız, yurt dışındaki varlığı ve bankacılık faaliyetlerinin genişletilmesi yönünde çalışmalarına hız verecektir. Bu da;  bugüne kadar yapıldığı gibi bundan böyle de bulunduğu coğrafyanın küresel bir bankası gibi davranmak suretiyle gerçekleştirilecektir. Orta vadede küresel bir banka olmak yönündeki vizyonumuz ile uyumlu olarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” diyerek sözlerine devam etti. 
Önceliğimiz Müşterilerimize Hızlı ve Etkin Hizmet Sunmak
Aydın, Yeniden yapılanmanın önemli ölçüde yatırım ve harcama bütçesi gerektirmekte olmasına karşın uyguladığımız etkin gider yönetimi ile operasyonel etkinlik ve verimlilik göstergelerimiz sektör ortalamalarından daha olumlu seyretmektedir. Kamu ödeme ve tahsilat görevlerimiz nedeniyle şubelerimizde oluşan yoğunluğu etkin yönetmek ve gider yönetimine katkıda bulunmak amacıyla operasyonel verimliliğin artırılmasına ilişkin projeler öncelikle sürdürülmektedir. Operasyonel etkinlik, ayrıca önem verdiğimiz müşteri odaklı ilişki yönetimini de daha etkin yapmamıza imkan vermektedir. Etkin gider yönetimi sonucunda; Ziraat Bankası, yeniden yapılanma yatırım ve giderlerine rağmen sektörün altında bir maliyet/gelir rasyosu ile çalıştıklarını belirtti.
Yaygın şube ağımızı yenileyip geliştirirken 150. yılımızda özellikle rekabette geri kaldığımız yerlerde daha ağırlıklı olmak üzere 150 yeni şube açılmıştır. Bire bir bankacılık çerçevesinde;  müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı ve etkin hizmet sunmak amacıyla alternatif dağıtım kanallarında geliştirme yönünde çalışmalarımız sürdürülmekte olup özellikle de ATM ve internet şubemizin alt yapısının iyileştirilmesi çalışmaları sürdürülmektedir. ATM sayımız, 2013 yılının tamamında 1.120, son çeyrekte de 243 adet artarak toplam 5.355 adete ulaşmıştır.  
Tarım Bankacılığı Ana Misyonumuz Olmaya Devam Edecek
Tarım sektörünün sadece finansmanı ile değil bu sektöre sağlanmakta olan hizmet ve ürünlerin müşterilerimize daha etkin ulaştırılmasını teminen bir dizi alt yapı iyileştirme çalışması yapılmaktadır. Daha önce sadece belirli şubelerden kullandırılmakta olan tarımsal kredilere ilişkin süreç artık her şube tarafından teknolojinin de kullanımı suretiyle çok kısa sürelerde tamamlanabilmektedir. Tarım sektörüne kullandırılmış olan kredilerin toplam kurumsal krediler içindeki payı %29’dur. Tarım sektörüne verilmiş olan kredilerin %50’sinden fazlasını kullandırmış olan Ziraat Bankası’nın, tarım bankacılık faaliyetlerini,  sektörün en iyi uygulamalarına örnek gösterilecek şekilde geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. 
Reel Sektöre Desteğimiz Sürecek
Bilançomuzda da gelişmekte olan iş modelimiz ile uyumlu olan olumlu sonuçlar alınmaktadır. 
Reel sektöre sağlanan desteğin artırılması yönündeki stratejimiz çerçevesinde; kredilerin aktif içerisindeki payı artmakta ve müşteri ağırlıklı bilanço anlayışımızın gerekleri yerine getirilmektedir. 2013 yılında reel sektöre desteğimizin bir göstergesi olarak toplam kredilerimiz %55 oranında artarken reel sektöre kullandırılan kredilerimizin artışı %84 seviyesinde gerçekleşmiştir. Toplam kredilerimizin aktif içerisindeki payı da %44 seviyesinden %54 seviyesine yükseltilmiştir. 
“Ülkemizin en önemli varlıkları arasında bulunan Bankamız, reel sektöre desteğini artırarak sürdürecektir. Bankamız, bunu stratejik olarak  girişimci müşteri segmentinde ve ağırlıklı olarak orta büyüklükteki işletmelerde konumlanmak suretiyle yapacaktır.  Bununla birlikte cari açığın dengeye gelmesine katkıda bulunan sektörlerdeki yatırım ve proje finansmanlarında yer alarak ülke ekonomisine katma değer sağlanması yönünde faaliyetlerine devam edecektir.
Yeni iş modelimiz, dış ticaretteki pazar payımızın ve gayri nakdi kredilerimizin de artırılmasına katkı sağlamış bulunmaktadır. Dış ticaret işlemleri ve gayri nakdi kredilerimizde 2013 yılında yaklaşık %100 seviyesinde artış kaydedilmiştir. Segmentlerine göre farklılık göstermekle birlikte kurumsal müşterilerimizin ana veya etkin bankası olma stratejimizde önemli mesafeler kat ederken bireysel müşterilerimizde de müşteri deneyimini esas alan bir strateji izlenmektedir” diyerek sözlerine devam etti.
Mali Yapımız Güçlenmeye Devam Ediyor
2013 yılında aktiflerimiz %27 oranında büyürken özellikle sermaye verimlilik rasyomuz iyileştirilmeye devam edilerek net karımız 3.330 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılında bilançomuzda daha etkin, verimli ve sürdürülebilir güçlü bir mali yapıya dönüşüm çalışmaları devam ettirilmektedir.   
Aydın, “Ziraat Bankası tabana yaygın mevduat yapısının yanı sıra kaynak yapısını çeşitlendirmek amacıyla 2013 yılında mevduat dışı kaynaklarında önemli artışlar sağlamıştır. Uluslararası kuruluş ve bankalardan alınan krediler, post finansman kredileri, banka tahvil – bono ihraçları konusunda önemli gelişimler gösterdiğimiz 2013 yılında, sendikasyon kredisi de temin edilmek suretiyle kaynak yapısındaki çeşitlendirmeye devam edilmiştir. Ülkemizin tasarruf dengesine katkıda bulunmak amacıyla geliştirip müşterilerimize sunduğumuz mevduat ürünlerinin yanı sıra Ziraat Bankası, altın bankacılığında da önemli ölçüde gelişim göstermiştir. Bu çerçevede genel tasarruf düzeyinin artırılması ve tasarrufların doğru araçlarla ekonomiye aktarılmasına da katkı sağlanmaktadır.
Ülkemizin Moral Bankası Olmaya Devam Edeceğiz 
Büyüklük yarışına girmeden, “büyük banka” olmayı hedeflemekte olan Bankamız, sadece Anadolu’da değil büyük şehirlerde de rekabete dahil olacaktır. Ülkenin “moral bankası” ve değerli bir varlığı ve markası olduğunun bilinciyle; halka açık bir Banka gibi davranan Bankamız, ticari bir banka hüviyetinden vazgeçmeden ülke için toplam faydayı gözeten bir yönetim anlayışına sahip olmaya devam edecektir”  diyerek sözlerine devam etti.
Aydın, “Son dönemlerde birkaç gazetenin Ziraat Bankası’nı yıpratmaya yönelik haksız ve maksatlı haberler yaptığını görmekteyiz. Bu haberlerle ilgili Bankamız tarafından  daha önce de duyurular  yoluyla gerekli bilgilendirme yapılmış olmasına karşın  bu vesile ile bir kez daha ifade etmek isteriz ki söz konusu haberlerin gerçeklerle ilgisi bulunmamaktadır. Ziraat Bankası’nın marka değerinin artmakta ve müşterileri adına rekabetçi bir yapıya dönüşmekte olduğu da aşağıda sunulan tablolarda görülmektedir. Değer katan değişim projemizden ve dolayısıyla yeni banka iş modelimizden hiçbir surette geri dönüş olmayacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

 
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • VD17 Şubat 2014 22:09

    Reklam harcaması yapıyor diye eleştiren yobazlar nerdesiniz...Hey maşallah kâra bak kâra...Kiskananlar çatlasin