BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkZiraat Bankası'ndan zarar açıklaması----

Ziraat Bankası'ndan zarar açıklaması

Ziraat Bankası'ndan zarar açıklaması
13 Şubat 2019 - 12:26 www.finansgundem.com

Ziraat Bankası: Sübvansiyonlu kredi uygulamalarından kaynaklı görev zararı oluşması mümkün değildir

Ziraat Bankası, sübvansiyonlu kredi uygulamalarından kaynaklı görev zararı oluşmasına mümkün olmadığını bildirdi.

Banka'dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Bazı yazılı ve görsel medya organları ve bunlarla birlikte bazı sosyal medya hesaplarında Bankamızın zarar ettiğine dair bir algı oluşturulmaya çalışıldığı izlenmektedir. Tamamen yersiz ve mesnetsiz olan bu tür karalamalar nedeniyle konunun açıklığa kavuşmasını ve kamuoyu tarafından doğru olanın bilinmesini teminen bu açıklamanın yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Bilindiği üzere, tarımsal faaliyet ile uğraşan gerçek ve tüzel kişiler, kredi kullandırım şartları ve üretim yaptığı konu uygunsa, ilgili yılda yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararlarında yer alan kriterlere göre, sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredi imkânından yararlanabilmektedir.
Kararnamede belirtilen oranlarda sübvansiyonlu kredi kullanan üreticiler adına oluşan faiz farkı, o yılın bütçesine konulan ödeneklerden karşılanmak suretiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası’na aylık olarak ödenmektedir. Bu işlemlerden dolayı Bankanın zarar etmesi söz konusu olmadığı gibi bu işlemlerde de bir görev zararından söz edilmesi mümkün değildir.

Kamu bankalarının yapılanmalarına ve sektördeki diğer bankalarla aynı statüde rekabet etmelerine olanak sağlayan 4603 sayılı Kanunun 3. maddesinin 1. fıkrasına göre Kamu Bankalarına Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce çeşitli kanun ve kararnamelerle verilmiş görevler nedeniyle doğan ve bütçe ödenekleriyle karşılanamayan yıllara ilişkin görev zararı alacakları tasfiye edilmiştir.

Anılan kanun çerçevesinde Ziraat Bankası’na ancak, kamu bütçesine konulan ödenekler kadar görev verilebilmektedir. Dolayısıyla, Ziraat Bankası’nda maksatlı olarak bazı kesimlerce olduğundan farklı bir biçimde yansıtılmaya çalışılan sübvansiyonlu kredi uygulamalarından kaynaklı görev zararı oluşması da mümkün değildir.

Ziraat Bankası, faaliyet ve mali verilerini dip notlarıyla birlikte 3 ayda bir düzenli olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. İlgili tablolar incelendiğinde Ziraat Bankası’nın sermayesine ve müşteri tabanına uygun bir karlılık düzeyinde faaliyetlerine devam ettiği görülecektir."

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Soru14 Şubat 2019 08:21

  Kamu bankalarının zararını hazine karşılamıyor mu zaten? Zarar ettikçe tahvil veriyor, faizler yüksek kar yazıyor...Yıllardır böyle? Neyin tartışması bu. 

 • Ufuk14 Şubat 2019 01:14

  Remi mevduat TCMB şubesi olmayan yerlerde Ziraat'de, kamu mevduatı yine ziraatte, vadesiz hesaplara sıfır faiz, maaşların çoğu ekside ve KMH faizi ile kazanıyor. Ziraat kar elde eder, Türkiye'nin en büyük bankası olduğu için kendi kendine para yaratma gücüne sahip. Normalde istese çoğu özel bankayı sıkıştırabilir. Hüseyin Aydın bankayı küçülteceğiz demişti, bu küçük hali. Eskiden bilgi işlem çok pahalı ve imkanlar kısıtlıydı inter şubesini herkese açmıyorlardır. Ben deZiraat de hesap açmayı düşünüyorum, özel bankalar hesap işletim ücreti, kredi kartı üyelik bedeli vs ile bunaltmaya başladı.

 • ..13 Şubat 2019 22:02

  her maaiı sen dağıtıyorsun her şeyden komisyon aşıyorsun zarar olsa şaşardım zaten 

 • broker3413 Şubat 2019 14:20

  Doğudur zarar oluşması imkansız.. Çünkü işsizlik fonunun 100 milyarı yüzde % 8 faiz ile yatıyor :)