BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinYurt genelinde yağış oranı yüzde 57 azaldı: Kurak kış!----

Yurt genelinde yağış oranı yüzde 57 azaldı: Kurak kış!

Yurt genelinde yağış oranı yüzde 57 azaldı: Kurak kış!
19 Ocak 2023 - 15:44 www.finansgundem.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) aktardığı bir yıllık değişim verilerine göre; yağış oranında 57 azalış kaydedildi. Hal böyle olunca yağış azlığı ve nem kaybı nedeniyle kuruyan toprak taşa döndü.


Türkiye geneli 2022 yılı aralık ayı yağışları, bir önceki yılın aynı ayının çok altında gerçekleşti. 2022'nin aralık ayında 36,3 milimetre, 2021'in aralık ayında ise 84,2 milimetre yağış gerçekleşirken, yağış oranı yüzde 57 azaldı.

Yağışlarda en fazla azalma yüzde 75 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşandı. Doğu Anadolu Bölgesi aralık ayı yağışları son 27 yılın en düşük seviyesine indi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin doğusu, Bingöl, Muş, Van, Hakkari, Erzurum Konya, Karaman ve Osmaniye çevrelerinde normale göre yüzde 80'den fazla azalma gerçekleşti. İl bazında en fazla yağış 112,5 milimetre ile Antalya, en az yağış 7,9 milimetre ile Iğdır’da kaydedildi.

SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE

2022 aralık ayında ortalama sıcaklıklar, Balıkesir, Hatay, Nevşehir, Zara, Pınarbaşı/Kayseri, Karapınar, Ulukışla, Oltu, Tortum, Doğubeyazıt, Batman çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; yurdun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Uzun yıllar aralık ayı ortalama sıcaklığı 4,8 santigrat derece olurken, 2022 aralık ayı sıcaklığı 8 santigrat derece olarak ölçüldü. Aralık ayında en düşük sıcaklık eksi 18,5 santigrat derece ile Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 24,8 santigrat derece ile Ordu’da gözlendi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde 2022 yılı aralık ayı ortalama sıcaklığı, uzun yıllar ortalamasının 3,9 santigrat derece üzerinde ölçülürken, en fazla artışın olduğu bölge olarak dikkat çekti. Aralık ayı sıcaklıkları ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde geçti.

"3 AYDIR YAĞMUR YOK"

Meteorolojinin yağış endeksi verilerine göre 'şiddetli kuraklık' yaşanan yerlerden bir il de Kırıkkale.

İl genelinde kuraklık nedeniyle toprak sertleşti, üç ay önce çiftçinin ektiği ürün hala gün yüzüne çıkmadı.

Bölgede çiftçilik yapan Ahmet Doğan, ''Burada üç aydır yağmur yok. Şu günlerde burada kar olması gerekiyordu'' dedi.

Kent genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 10 derece üzerinde.

Yağışların önceki yıllara göre az olması tarımsal üretimi de olumsuz etkiledi. Nem kaybından dolayı kuruyarak adeta taşa dönüşen toprak, ekilen tahılın çimlenmesini de geciktirdi.

Haliç Üniversitesi'nden kuraklık uyarısı

 

Marmara'da son yılların en kurak dönemi!

 

İspanya’da kuraklık! En büyük hidroelektrik santralinde üretim durdu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)