BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatYurt dışı müteahhitlik hizmetleri sigortalanacak----

Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sigortalanacak

Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sigortalanacak
27 Ekim 2021 - 12:26 www.finansgundem.com

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, Türk inşaat ürünlerinin ihracatına katkı sağlanması için firmaların uluslararası pazarlarda konumlanması, güçlenmesi ve markalaşması yönünde desteklenmesine devam edilecek.

Müteahhitlik sektörünü yurt dışındaki projelerde siyasi risklere karşı korumak amacıyla gelecek yıl "Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Politik Risk Sigortası Programı" uygulamaya konulacak.

 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'ndan yapılan derlemeye göre, küresel inşaat piyasalarında yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının 2020 yılında yaşattığı duraksama, bu yıl aşı kullanımının yaygınlaşmasıyla azalarak yerini sektörün büyümesine bıraktı.

Normalleşmeyle inşaat sektöründe talebin büyümesine karşın, arz miktarının aynı ölçüde artmaması ve tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle sektörde temel girdi durumundaki demir, çelik, çimento ve kereste gibi bazı ürünlerin fiyatlarında küresel bazda artışlar yaşandı.

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) tarafından çelik piyasasına yönelik olarak bu yılın ikinci çeyreği için hazırlanan rapora göre, inşaat demiri fiyatları ocak ayı itibarıyla geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 39 arttı. Şubat ayı itibarıyla ise demir cevheri fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 97, hurda fiyatları yüzde 56 artış gösterdi.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de temel inşaat malzemelerindeki fiyat artışı yapı maliyetlerinin artmasına neden oldu.

Türk inşaat ürünlerinin markalaşması için destekler devam edecek

Ülkede inşaat sektörünün, gelecek yıl nitelikli arz ve talep temelinde, kaliteye dayalı, insan odaklı, çevreyle barışık, tasarım ve teknolojik kabiliyetleri ile katma değeri yüksek bir yapıya kavuşturulması, yurt dışında ise küresel bir marka haline getirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin yeni pazarlara girebilmesi, mevcut pazarlarda derinleşmesi, Türk inşaat ürünlerinin ihracatına katkı sağlanması için firmaların uluslararası pazarlarda konumlanması, güçlenmesi ve markalaşması yönünde desteklenmesine devam edilecek. Yurt dışı teknik müşavirlik hizmetlerine yönelik destek sağlanacak. Hedef ülkelere heyet ziyaretleri gerçekleştirilecek.

Müteahhitlik sektörünün yurt dışında proje üstlenmesini sağlayacak, firmalara teknolojik üstünlük, finansmana erişim veya pazara giriş açısından katkı sağlayabilecek diğer ülke firmalarıyla ortaklıklar kurulmasına yönelik ticaret politikası araçları kullanılacak. Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Politik Risk Sigortası Programı uygulamaya alınacak.

Teknik müşavirlik firmalarının yurt dışı faaliyetlerinin desteklenmesine devam edilecek. Teknik müşavirlik firmalarının uluslararasılaşması ve markalaşmasına yönelik kredi imkanları hakkında farkındalık sağlanacak ve sektör desteklenecek.

Ayrıca gelecek yıl yurt dışı teknik müşavirlik hizmetleri yıllık toplam proje tutarının 125 milyon dolar olması öngörülürken yurt dışı müteahhitlik hizmetleri iş hacminin de 22 milyar doları bulması bekleniyor.

İnşaat malzemelerindeki fiyat artışı kiraları tetikleyecek

 

İnşaatta kış sert geçecek

 

İnşaat maliyetleri artıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)