BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaYüksek faiz artırımı sonrası büyük belirsizlik----

Yüksek faiz artırımı sonrası büyük belirsizlik

Yüksek faiz artırımı sonrası büyük belirsizlik
24 Mayıs 2022 - 10:46 www.finansgundem.com

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin çoğu iki büyük faiz artırımını destekliyor, ancak sonrasında ne olacağı soru işareti.


Fed’de para politikasından sorumlu yetkililerin çoğu Haziran ve Temmuz’da iki büyük faiz artırımı yapılmasından yana olsa da bunun ardından atılacak adımlar hakkındaki yoğun değerlendirmeler devam ediyor.

Reuters'ın haberine göre Fed yetkililerinin yaptığı açıklamalar fiyat baskılarının önümüzdeki aylarda nasıl bir tablo çizeceği konusunda yetkililer arasında var olan fikir ayrılığının altını çizdi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, dün yaptığı açıklamada Fed Başkanı Jerome Powell’ın işaret ettiği gibi 50 baz puan faiz artırımı gerçekleştirilmesinin ardından “Eylül’de duraksamanın makul” olabileceğini ifade etti.

Atlanta Rotary Club’da konuşan Bostic, Fed’in düşürmeye çalıştığı enflasyon ve yüksek Faiz oranlarının ekonomide yaratacağı etkiye atıfta bularak, “(duraksamanın) şu anda görmekte olduğumuz saha dinamiklerine bağlı olarak gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

Bostic, merkez bankasının para politikasını daha agresif hamlelerle sıkıştırmak durumunda da kalabileceğini belirtirken, “Ben iyimser bir insanım ve enflasyonun o zamana kadar gerilemeye başlayacağını düşünüyorum” dedi.

“Önümüzdeki yol zorlu olabilir”

Ayrı bir etkinlikte konuşan Kansas City Fed Başkanı Esther George ise daha kasvetli bir tablo çizerek, Ukrayna savaşı ve Çin’deki tecrit uygulamaları gibi birçok unsurun enflasyon kaynaklı baskıların daha da artması ya da azalması konusunda rol oynayacağını ifade etti.

George, “Önümüzdeki yol zorlu olabilir” diye konuştu.

Yatırımcılar, Fed’in bu yıl boyunca faiz oranlarını artırmaya devam etmesini ve faizleri yıl sonuna kadar yüzde 2,75 ile yüzde 3 arasında bir aralıkta tutmasını bekliyor.
Bazı Fed yetkilileri ise Fed’in kalan tüm toplantılarında yarım puanlık artışları içerecek şekilde, politika faizini yıl sonuna kadar yüzde 3,5’e çıkarmak için agresif bir baskı yapılması çağrısında bulunuyor.

Fed yetkilileri 50 baz puanda ısrarcı

 

Kashkari: Fed daha fazlasını yapmalı

 

Fed Başkanı Powell: Yumuşak iniş kolay olmayacak

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)