BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaYuan doların tahtını sallıyor----

Yuan doların tahtını sallıyor

Yuan doların tahtını sallıyor
12 Nisan 2015 - 13:50 www.finansgundem.com

Uzmanlar Çin'in para birimi yuanın uzun vadede dolara rakip olacağı görüşünü dile getiriyor.

University of Maryland Robert H. Smith Business School öğretim üyesi Prof. Peter Morici, Çin'deki ekonomik gelişimle beraber yuanın ticarette çok daha etkili olacağını belirterek, bu nedenle söz konusu para biriminin uzun vadede uluslararası ticarette daha fazla kullanılacağını söyledi.

Uluslararası rezerv para birimi olma özelliği taşıyan dolar, küresel ticaretteki kullanımıyla da öne çıkarken, son dönemde diğer para birimleri karşısında yükselişi ticaretteki kullanımının azalacağına ilişkin beklentileri de gündeme getirdi. 

Uzmanlar, her ne kadar doların uluslararası ticarette diğer para birimlerine karşı üstün olduğunu belirtse de yükselen bir güç olarak Çin'in para birimi yuanın uzun vadede dolara rakip olacağı görüşünü dile getiriyor. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan University of Maryland Robert H. Smith Business School Profesörü Peter Morici, dolardaki güçlenmenin, doların uluslararası ticaretteki konumu ve rezerv para birimi özelliğiyle ilgili uzun vadeli trendden bağımsız olduğunu ifade etti. 

‘UZUN VADEDE YUAN DAHA FAZLA KULLANILACAK’
ABD ekonomisinin şu anda nispeten güçlü konumda bulunduğunu belirten Morici, "Uzun vadede yuan uluslararası ticarette daha fazla kullanılacak. Çünkü Çin'deki ekonomik gelişimle beraber yuan ticarette çok daha etkili olacak. 

Ancak Çin rejimi, yerel para birimi yuanı, uzun vadeli rezerv para birimi olarak kullanılması konusunda güvenilmez yapıyor" değerlendirmesini yaptı. Aviva Investors Makro Strateji Başkanı Charles Diebel de doların emtia fiyatlarındaki düşüşten dolayı, ticari para birimi olarak kullanımının azalacağını tahmin ettiğini dile getirdi. 

Doların hala güçlü bir rezerv para birimi olduğunu vurgulayan Diebel, ancak uluslararası ticarette dolar dışında çeşitlenmeye karar kılındığını ve bunun yıllardır süregelen bir durum olduğunu ifade etti. Rabobank Döviz Başstratejisti Jane Foley ise güçlenen doların Amerikan ihracatçılarının rekabet yeteneğini etkilediğine ilişkin sinyallerin olduğuna işaret ederek, buna karşın Euro’daki zayıflığın arttığını da söyledi. 

Aynı zamanda dolar cinsinden ifade edilen birçok emtia için talebin zayıfladığını aktaran Foley, "Dolayısıyla, bu yıl dolar bazında ticarete giren mallarda bir yavaşlama görülebilir. Bununla birlikte, yakın zamanda doların uygulanabilir bir alternatifi yok. ABD, yakın zamanda dünyanın birincil rezerv para birimi olarak kalmayı sürdürecek" şeklinde konuştu. 

Japonya'da bulunan Mizuho Bank'ın FX Stratejisti Wei Liang Chang, ABD'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğunu ve dünyanın geri kalanıyla geniş ticari bağlantılarının bulunduğunu belirterek, "Bu nedenle doların döviz ticaretindeki egemenliğinin, gelecek 5-10 yıl içinde değişeceğini düşünmüyorum" dedi.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)