BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiYorgun sürücüyü belirleyebilen kamera geliştirildi----

Yorgun sürücüyü belirleyebilen kamera geliştirildi

Yorgun sürücüyü belirleyebilen kamera geliştirildi
27 Kasım 2021 - 14:29 www.finansgundem.com

Ekonomi mezunu Tolga Varol Alman arkadaşı Roman Prytkov ile sürücülerin yüz mimiklerini analiz ederek yorgunluk durumunu belirleyebilen yapay zeka kamerası geliştirdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesinden mezun olan Tolga Varol Yüksek Lisans eğitimi için Almanya’ya gitti. Burada Alman arkadaşı Roman Prytkov ile geliştirdiği kamera sistemi, "özel konsorsiyumla birlikte başvurdukları" Avrupa Birliği'nden (AB) 1,5 milyon dolarlık destek aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Varol, trafik kazalarının büyük bölümünün sürücü hatalarından kaynaklandığını söyledi.

Avrupa’da bir demir yolu şirketiyle anlaşıldı

Varol, cihazın diğer araç kameraları gibi kurulabildiğini anlattı:

"Araç sürüş esnasında insanların yüzündeki mimikler değişim gösterebiliyor. Göz kapaklarını kapatma süresi ve yüzdeki birleşim noktaları farklılaşıyor. Sürüş sırasında kişi, başını sağa sola çevirebiliyor.

Aslında tüm bunlar, dikkatin ve yorgunluğun göstergesi. Ani bir değişim durumunda, örneğin göz kapağının 3 saniyeden fazla kapalı kalması veya sürücünün yorgunken öndeki aracı yüksek hızda, kısa mesafede takip etmesi durumunda uyarı da verebiliyor. Bu sayede sürücünün özellikleri belirleniyor, ona ilişkin önemli bir veri haritası sağlanıyor.

Sürücünün aynı hataları tekrarlamaması, dikkat eksikliğinin giderilmesi, ne sıklıkta araç kullanması gerektiği gibi birçok konuda, cihazı kullanan firmalara bir anlamda danışmanlık hizmeti sağlanmış oluyor."

Projeyi kurdukları şirket ile pilot olarak uygulamaya başladıklarını vurgulayan Varol, Avrupa'daki bir demir yolu şirketiyle anlaşma sağladıklarını ve önemli markalarla da iletişim halinde olduklarını söyledi.

Togg Ceo'sundan fiyat mesajı

 

Almanya Sağlık Bakanı'ndan kapsamlı temas kısıtlama talebi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)