BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiYılmaz: Petrolü 60 dolar varsayarsak...----

Yılmaz: Petrolü 60 dolar varsayarsak...

Yılmaz: Petrolü 60 dolar varsayarsak...
14 Aralık 2014 - 23:05 www.finansgundem.com

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "2015 yılına göre petrolün varil fiyatının 60 dolar olduğunu varsayarsak büyümede 0,4 puan artış öngörüyoruz" dedi.

TBMM'de 2015 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ve 2013 Kesin Hesap Kanun Tasarısı görüşmelerinde konuşan Bakan Yılmaz, Türkiye'nin Dünya Bankası Gelir Grubu kategorilerinde üst orta sınıfta kendine yer bulduğunu söyleyerek, "Önümüzdeki dönemde katma değeri yüksek bilgi tabanlı bir ekonomik yapıyı inşa ederek, üst gelir grubunda ülkemiz yer alacaktır. Çin ve Hindistan dahil, gelişmekte olan ülkeler dahil büyüme yüzde 4,4, Çin hariç yüzde 2,9-3. Son dönemdeki büyüme hızımızın gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızına uyumlu şekilde seyrettiğini söyleyebiliriz. 20 çeyrektir Türkiye büyümeye devam ediyor. 2003-2007 döneminde gelişmekte olan ülkelerin büyümesi yüzde 6,6, Türkiye yüzde 6,9 büyümüş. Türkiye önümüzdeki dönemde büyümeye, gelişmeye devam edecek. Türkiye belli bir seviyeye gelmiş durumda. Türkiye kritik bir seviyeye ulaşmış durumda" ifadelerini kullandı.

Yenilikçi 25 alan belirlediklerini ifade eden Bakan Yılmaz, bu yenilikçi 25 alanı Eylem Planı'na dönüştürdüklerini kaydetti. Yılmaz, petrol fiyatlarının düşmesinin Türkiye'yi desteklediğini belirterek şunları kaydetti:

"Son dönemde petrol fiyatlarının düşmesi Türkiye'nin büyümesini destekleyecek. 2015 yılına göre petrolün varil fiyatının 60 dolar olduğunu varsayarsak büyümede 0,4 puan artış öngörüyoruz. Cari açığımızı da 1,8 puan düşüreceğini hesaplıyoruz. Tasarruflarımız 1,4 puan artı getireceğini hesaplıyoruz. Tasarruf oranları yükselme eğilimine girmiş durumda." 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)