BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYıldırım'dan 'Başkanlık' açıklaması----

Yıldırım'dan 'Başkanlık' açıklaması

Yıldırım'dan 'Başkanlık' açıklaması
15 Ocak 2016 - 08:22 www.finansgundem.com

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili konuştu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yaşanan son terör olayları ve başkanlık sistemi hakkında şu mesajları verdi:

SİNEN UNSURLAR

DAEŞ, PKK ve başkaları, bunların hepsi dışarıda planlanmış, dışarıdan destekleri olan profesyonel taşeron örgütler. Bunlar, Kürt etnik kimliği ya da başka kimliklerle, “Dinsiz devlet”, “Müslümanlık elden gidiyor” gibi söylemlerle otorite boşluğunda yeşeren, otorite tam sağlandığında sinen unsurlar.

ÖZYÖNETİM ZIRVA

Bu ülkede özyönetim, ayrı yönetim; bunlar zırvadır. Asla ve asla Türkiye’nin toprak bütünlüğü, üniter devlet yapısı müzakere konusu olamaz, tartışılamaz. Bunu herkes kafasına koysun.

‘BİZİ KURTARIN’ DİYOR

Bu mücadelede yanlış yapıyor olsaydık, bir gün dahi sürdüremezdik. Vatandaş tepkisi hissedilirdi. Burada güvenlik güçlerimizin verdiği mücadeleye vatandaş desteği var. “Bu işten bizi kurtarın” diyor. 1 Kasım’da millet aldatıldığını anladı. Bugün seçim olsun, onlar açısından daha vahim tablo ortaya çıkar.

KÜRTLERİN PKK SORUNU

Oradaki Kürt vatandaşlarımız şunu gördüler: Sorun Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinden, Türkiye Devleti’nden de kaynaklanmıyor. Sorun, terör örgütü tarafından oluşturuluyor. PKK’nın Kürt sorunu yok, Kürtlerin PKK gibi bir sorunu var.

POZİSYON ALDIK

Çözüm sürecinde insanlar “Çatışma sona ersin” demişti. Barışa kim karşı çıkabilir? Burada bir samimiyet var mı, yok mu görmeden nasıl anlayacaktınız? Bunu yapmak zorundaydık. Samimiyetimizin karşılık görmediğini anladık ve pozisyonumuzu ona göre aldık.

NE ALAKASI VAR?

Otoriterleşme konusu piyasada konuşuluyor. Başkanlık sisteminde bir meclis, bir de işleri yapacak kadro seçiyorlar. Belediye başkanı seçimi ile hiçbir fark yok. İstanbul’un belediye başkanı var, bir de meclis üyeleri var. İkisini aynı anda 5 yıllığına seçiyoruz. Meclis, belediye bütçesini onaylıyor, faaliyetleri denetliyor. Başkan da kendi kadrosunu kurup vaatlerini gerçekleştirmek için çalışıyor. Başkanlık budur. Bunun ne federasyonla, ne bölünmeyle, ne otoriterleşme ile alakası var. Olay bu kadar basit.

'BİR AN GAFLETE DÜŞMÜŞTÜR'

BEYAZ’IN PROGRAMI


İnsan ne çekerse dilinden çeker. Çok insani duygularla davranabilirsiniz, orada duygusal destek arayışına girebilirsiniz ama olayın bütününü görmeniz lazım. Siz milyonlara hitap ediyorsunuz, karşılıklı oturup sohbet etmiyorsunuz. Gaflete düşmüştür. Bir an duygusal davranışı başına iş açmıştır. Ben yoksa o fikirleri paylaştığı kanaatinde değilim.

EYLEM TEHDİDİ
(DAEŞ’in çok sayıda canlı bombasının Türkiye’de olduğu iddiaları) İstihbarat kaynakları, eylem hazırlığı yapan örgüt üyeleri olduğu iddialarını takip ediyorlar. Ciddi bir tehdidin, bölgedeki istikrarsızlıktan dolayı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’ye dönük tehdit olarak orada dinamik yapı var.

SİBER GÜVENLİK
“Bu ay yapılacak MGK’da siber güvenlikle ilgili sunum yapacağım. Bu konuda atılan adımlar yeterli değil. Atılması gereken adımları Bakanlar Kurulu’nda paylaştık ve kabul de gördü.”

TWITTER’IN DAVASI
“(TWITTER’ın, 150 bin TL’lik para cezası için açtığı dava) Bence iyi bir gelişme bu. Daha önce yok sayıyorlardı. Türkiye’deki faaliyetleri ile ilgili sorumluluklarının olmadığını düşünüyorlardı.”
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)