BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakYıkamadılar emsal oldu----

Yıkamadılar emsal oldu

Yıkamadılar emsal oldu
26 Aralık 2015 - 10:49 www.finansgundem.com

Zeytinburnu’nda tarihi yarımadaya hançer gibi saplanan 16:9 kulelerine komşu olarak 70 metre yüksekliğinde Yedi Mavi Projesi geliyor

Tarihi yarımadaya hançer gibi saplanan 16:9 kulelerine komşu olacak ve İstanbul’da yine siluet tartışması yaratacak yeni bir proje geliyor. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, kentin silüetine zarar vereceği gerekçesiyle 70 metre yüksekliğindeki projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planlarına dava açtı. Bakanlık hukuki süreç tamamlanmadan önceki gün askıya çıkardığı yeni imar planında da yüksekliği düşürmedi.
70 metre yüksekliğinde Yedi Mavi Projesi Kalkavan, Gül Yapı ve Hasan Sever İnşaat ortaklığında 1.14 milyar dolarlık yatırımla Zeytinburnu’ndaki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arazisi üzerinde gerçekleşecek. Söz konusu alan 16:9 Kuleleri ve Ottomare gibi projelere komşu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2014 yılında çıkardığı imar planlarında alan “İstanbul Ataköy Turizm Merkezi” olarak tanımlanıyor ve 70 metre yükseklik veriliyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi imar planlarının yürütmesinin durdurulması ve iptaline yönelik dava açtı. Dava dilekçesinde de söz konusu alanın Zeytinburnu Et Balık Kurumu Kombinesi ve tekstil fabrikası olarak kullanıldığı anımsatılarak mülkiyet devredilince alanın 70 metre izinle turizm-ticaret ve konut alanı yapıldığına dikkat çekti.
‘Siluete zarar verir’
Oda, dilekçesinde alana komşu 16:9 kuleleri için mahkeme tarafından verilen yıkım kararını anımsatarak “Yıkım gerekçesinin esası kentin sahip olduğu özgün siluetin etkilenme bölgeleri ile birlikte etüd edilerek korunması ve gerekirse yapılaşmayı belirleyen değerlerin de aşağı çekilmesidir. Deniz seviyesinden itibaren 70 metre yüksekliğinde inşaat izni verilmesi İstanbul silueti açısından sürdürülebilir olmadığı gibi, hukuka da uygun değildir” ifadeleri yer aldı. Dilekçede kıyı şeridine yönelik itiraz da yer aldı.
Yükseklik düşürülmedi
Bakanlık hukuki süreç tamamlanmadan önceki gün çıkardığı yeni planlarda 70 metre yükseliği düşürmedi. Sadece kıyı şeridinin mesafesinde küçük değişiklikler yaptı. İmar planları kapsamında alana konut, otel, sağlık tesisi ve aile sağlığı merkezi yapılacak. İmar planlarına 22 Ocak 2016 tarihine kadar itiraz edilebilecek.

TURİZM ALANI KONUT OLMUŞ
16:9 projesine komşu olan Yedi Mavi Projesi’nin planları tartışma yarattı. İBB’nin ve Zeytinburnu Belediyesi’nin AKP’li meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, “Her ne kadar İBB Zeytinburnu için 70 metre kota tanısa da bu da siluete zarar verir. Siluet sadece ‘Sultanahmet Camisi’nin arkasından görünmesin demek’ değil. Ayrıca burası turizm alanı olarak geçerken neden konut alanı da ekleniyor. Biz bunu belediyeye defalarca sorduk fakat bir açıklama getirmediler” dedi.
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Rant ve Vurgun Ekonomisi 26 Aralık 2015 11:14

    şuan ülkede özellikle de istanbul için bir tek değer yargısı var; RANT! gerisi hikaye maalesef :( ülkemin değer yargılarının fabrika ayarlarına dönmesi şart ama bu mümkün mü orası meçhul...