BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiYepyeni teknolojilerle ilaç ve aşı geliştirilecek----

Yepyeni teknolojilerle ilaç ve aşı geliştirilecek

Yepyeni teknolojilerle ilaç ve aşı geliştirilecek
09 Kasım 2022 - 14:12 www.finansgundem.com

Ankara'da yürütülen proje kapsamında, ilaç ve aşı sektöründe devrim niteliğinde deneyimler ortaya çıkacak. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar, konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Ankara Üniversitesince yürütülen "Stratejik Öneme Sahip Molekülden İlaca Kadar Yenilikçi Biyoteknolojik Yöntemlerle Üretim" projesi kapsamında ilaç ve aşı üretim çalışmaları yapılacak.

Avrupa Birliği projesi kapsamında Türkiye Ulusal Ajansınca desteklenen projenin tanıtım toplantısı, Ankara Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleşti. Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türkiye, İtalya, Portekiz ve Hollanda'dan birçok kurumla birlikte projeyi yürüttüklerini söyledi. Projenin iki yıl devam edeceğini bildiren Ünüvar, "Ankara Üniversitesi olarak yürüttüğümüz bu proje ile sadece Türkiye değil, insanlık ilaç ve aşı geliştirme noktasında yepyeni deneyimler kazanacak." ifadesini kullandı.

Biyoteknolojik yöntemle üretilen ilaçların Türkiye için büyük bir maliyeti karşılayacağını açıklayan Ünüvar, yöntemin sadece sağlık açısından değil, aynı zamanda kamu maliyesi açısından da büyük bir kapıyı açacağına işaret etti.

Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demet Cansaran Duman ise Kovid-19 salgını sonrası hem Türkiye'de hem de dünyada aşı ve ilaç üretiminin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını ifade etti.

Yeni salgınlar ve olası sağlık problemlerine karşı önlem almak amacıyla projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Duman, "Bu proje kapsamında modern ilaç üretim süreçleri olan biyolojik, biyoteknolojik, nanoteknolojik uygulamaları o alanda çalışacak uygulayıcılara, hem eğitimle hem Ar-Ge çalışmalarını deneysel olarak göstererek hem de molekülden ilaca gidecek yolda klinik çalışmalar, patent süreçleri ve ilaç başvuru dosyalarının hazırlanmasına kadar ilaç üretiminin tüm sürecini göstermeye çalışacağız." bilgisini verdi.

Kronik, nadir ve kanser hastalıkları üzerine yenilikçi uygulamalarla çalışmalar yapacaklarını dile getiren Duman, sözlerini, "Şu anda hem çözümü bulunamamış hem de en fazla çıktıyı gerektiren kanser ilaçlarıdır. Bu anlamda biyolojik organizmalardan elde ettiğimiz etken maddelerin özellikle kanserle ilişkili süreçlerde biyoteknolojik ve nanoteknolojik yöntemleri uygulayarak etkinliğini doğrulayabilirsek pazarda en fazla çıktının neden olduğu bu molekülü ülkemize kazandırmak adına önemli adımlar atabileceğimize inanıyoruz." diye tamamladı.

65 yaşın üzerindekilere yanlış aşı yapmışlar! Soruşturma başlatıldı

 

Tip 1 diyabeti geciktirecek ilaç yolda

 

Belçika'da ilaç krizi: Eczaneler ilaca erişemiyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)