BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYellen'den küresel kriz açıklaması----

Yellen'den küresel kriz açıklaması

Yellen'den küresel kriz açıklaması
16 Mayıs 2022 - 16:22 www.finansgundem.com

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Ukrayna'daki savaşın etkilerinin küresel olduğunu ve şu anda gerçek anlamıyla küresel bir kriz olduğuna dair ciddi endişelerinin olduğunu söyledi


ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin tüm dünya için gıda güvenliği sorunlarını şiddetlendirerek küresel bir kriz yarattığını söyledi.

Yellen Pazartesi günü Varşova’da yaptığı açıklamada “Savaşın Ukrayna'nın ötesinde bir etkisi var ve bu çok endişelendiğimiz bir durum. Korkarım ki elimizde gerçekten küresel bir kriz var” dedi.

Pazartesi günü, Hindistan'ın ihracatı kısıtlama hamlesinden sonra değişim limitiyle buğday rekor yüksek seviyeye yakın fiyatlanması Ukrayna'daki çatışmanın ortasında küresel arzın ne kadar sıkı olduğunu ortaya koyuyor.

Bu hafta sonuna doğru Almanya’da Maliye Bakanları ve Merkez Bankacıları G-7 toplantısına katılacak olan Yellen, yetkililerin gıda güvenliğine yönelik bir eylem planı yayınlayacaklarını söyledi ve ‘’Plan ani dalgalanmalar yaşanması durumunda destek sağlayabileceğimiz yöntemleri içerecek” dedi.

“Polonya hükümeti ve diğer komşu ülkelerin, Ukrayna’nın buğday ve emtialar gibi küresel piyasaların ciddi şekilde ihtiyacı olan ve Odessa başta olmak üzere birçok limana uygulanan abluka nedeniyle gerçekleştirilmesi oldukça zorlaşan tarım ihracatına temel olan yardımlarını takdirle karşılıyoruz” diyen Yellen, “ABD’nin taahhüt ettiği, Ukrayna için 40 milyar dolar ve gıda güvenliği için 5 milyar dolar senatoda gerekli onay süreçlerinden geçiyor. İhtiyaç olan yere gerekli yardımın ulaşacağından emin olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yellen: Fed resesyona neden olmadan enflasyonu düşürebilir

 

Yellen: ABD finansal sistemi düzgün bir şekilde çalışıyor

 

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'dan büyüme tahmini

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)