BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiYellen: Yüksek gıda ve enerji fiyatları stagflasyonist etkilere sahip----

Yellen: Yüksek gıda ve enerji fiyatları stagflasyonist etkilere sahip

Yellen: Yüksek gıda ve enerji fiyatları stagflasyonist etkilere sahip
18 Mayıs 2022 - 19:27 www.finansgundem.com

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yüksek gıda ve enerji fiyatlarının tüm dünyada üretim ve harcamaları baskıladığını, enflasyonu yükselttiğini ve stagflasyonist etkilere sahip olduğunu söyledi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna'nın yeniden inşasının finansmanında Rus varlıklarının kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin soru üzerine Yellen, Ukrayna'daki muazzam yıkım ve inşaat maliyetleri göz önüne alındığında Rusya'dan bu bedelin en azından bir kısmını ödemesi için yardım istenmesinin çok doğal olduğunu düşündüğünü belirtti.

Yellen, ABD ve müttefiklerinin Rusya Merkez Bankasının tahmini 300 milyar dolarlık varlığını bloke ettiğini anımsatarak, "Bununla birlikte, biz buna bakmaya başlarken, hükümetin bu varlıklara el koymasının şu anda ABD'de yasal olmayacağı söylendi. ABD'de yasal olarak izin verilen bir şey değil." dedi.

Rusya'nın ABD'li tahvil sahiplerine ödeme yapmasına izin veren lisansın 25 Mayıs'ta dolan süresinin uzatılıp uzatılmayacağı da sorulan Yellen, "Bu konuda nihai bir karar yok ancak devam etmesi pek olası değil." ifadesini kullandı.

Yellen, "Rusya bu ödemeleri yapmanın bir yolunu bulamazsa ve teknik olarak borçlarını ödeyemezse, bunun Rusya'nın durumunda gerçekten önemli bir değişiklik oluşturacağını düşünmüyorum zaten küresel sermaye piyasalarından kopmuş durumdalar." diye konuştu.

"Yüksek gıda ve enerji fiyatları stagflasyonist etkilere sahip"

Ekonomik görünüme ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yellen, küresel ekonomik görünümün zorlu ve belirsiz olduğunu vurguladı.

Yellen, dünya genelinde daha yavaş ekonomik büyüme potansiyelinin enflasyonla birleşmesi konusunda uyarıda bulunarak, "Daha yüksek gıda ve enerji fiyatları, tüm dünyada üretim ve harcamaları baskılayarak ve enflasyonu yükselterek stagflasyonist etkilere sahip." dedi.

Enerji fiyatlarındaki artışı önlemek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Yellen, Avrupa'nın da Rus petrol ve gazına bağımlı olmaktan kurtulduğuna emin olmak istediklerini dile getirdi.

Yellen, ABD ekonomisinin resesyona girmesini beklemediğini vurguladı.

Avrupa'nın Rus enerjisine daha fazla bağımlı olması nedeniyle muhtemelen daha "kırılgan" olduğunu belirten Yellen, bunun hem enflasyon hem de ekonomik yavaşlamalar açısından risklerle dolu bir ortam oluşturduğunu aktardı.

ABD'nin Çin'e uyguladığı tarifelere ilişkin bir soru üzerine ise Yellen, Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde uygulamaya konulan bazı tarifelerin sorunları ele almaktan çok tüketicilere ve işletmelere zarar veriyor gibi göründüğünü ifade etti.

Ayrıca Yellen, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın dünya genelinde gıda güvenliği sorunlarını daha da kötüleştirdiğine işaret ederek, bu konuda derin endişe duyduğunu, bunun fiyat baskılarını şiddetlendirme ile hükümetlerin mali ve dış pozisyonlarına zarar verme riski taşıdığını dile getirdi.

Yellen'den küresel kriz açıklaması

 

Yellen: Fed resesyona neden olmadan enflasyonu düşürebilir

 

Yellen: ABD finansal sistemi düzgün bir şekilde çalışıyor

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)