BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaYellen Kongre'ye süre verdi----

Yellen Kongre'ye süre verdi

Yellen Kongre'ye süre verdi
27 Mayıs 2023 - 00:36 www.finansgundem.com

ABD Hazinesi'nin nakit seviyesi 38,8 milyar dolarla 2017'den bu yana en düşük seviyeyi gördü. ABD Hazine Bakanı Yellen konuyla ilgili Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy'ye harekete geçme çağrısında bulundu.

ABD Hazine Bakanlığı, Hazine’nin nakit dengesine ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, ABD Hazinesi'nin nakit seviyesi, perşembe günü itibarıyla 38,8 milyar dolara geriledi. Bu oran, bir önceki gün 49,5 milyar dolar seviyesindeydi.

Goldman Sachs da 19 Mayıs'ta ABD Hazine Bakanlığı’nın nakit seviyesinin 8-9 Haziran'da 30 milyar doların altına düşeceği tahmininde bulunmuştu. Bu durumun federal hükümetin yükümlülükleri yerine getirme kapasitesini olumsuz etkileyebileceği belirtilmişti.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dün ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’e hitaben kaleme aldığı uyarı mektubunda, ABD Kongresi’nin borç limitini yükseltmemesi halinde 5 Haziran itibariyle ABD hükümetinin tüm finansal yükümlülüklerini tam ve zamanında ödeyecek yeterli kaynağı olmayacağını belirtti.

Hazine Bakanı Yellen mektubunda şu ifadelere yer verdi;

“Mevcut en son verilere dayanarak, Kongre'nin borç limitini 5 Haziran'a kadar artırmaması veya askıya almaması durumunda, Hazine'nin hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmek için yetersiz kaynaklara sahip olacağını tahmin ediyoruz.”

ÜLKENİN KREDİ NOTU DÜŞER

Haziran ayının ilk iki gününde 130 milyar dolardan fazla planlı ödeme yapacaklarını belirten Hazine Bakanı Yellen, bu ödemelerin Hazine’yi son derece düşük düzeyde kaynakla bırakacağını vurguladı. Kongre’yi karar vermek için son dakikaya kadar beklememeleri konusunda uyaran Bakan Yellen, böyle bir durumda ABD kredi notunun olumsuz etkileneceğini belirtti. Bakan Yellen “Kongre borç limitini artırmayı başaramazsa, bu Amerikan aileleri için ciddi zorluklara neden olur, küresel liderlik konumumuza zarar verir ve ulusal güvenlik çıkarlarımızı savunma becerimiz hakkında soru işaretleri uyandırır” ifadelerini kullandı.   

BORÇ LİMİTİ NEDİR?

İki meclisli yasama organı ABD Kongresi tarafından 1917’de oluşturulan borç limiti veya borç tavanı, ABD hükümetinin alacağı maksimum ödenmemiş borç miktarını belirler ve yasal olarak bağlayıcıdır. Borç limiti, mali krizden veya gelir sıkıntısından kaynaklanmaz genelde planlanan vergi ödeme girişlerinin örneğin bir eyalette yaşanan fırtına gibi herhangi bir sebepten gecikmesiyle dolaylı olarak bağlantılıdır.  

Ocak 2023'te toplam ulusal borç ve borç limiti 31.4 trilyon dolardı. ABD hükümeti 2001'den beri her yıl ortalama yaklaşık 1 trilyon dolar açık veriyor, bu da vergi ve diğer gelirlerden aldığından çok daha fazla para harcadığı anlamına geliyor. Aradaki farkı telafi etme ve yine Kongre'nin onayladığı ödemeleri yapmak için borç alması gerekiyor.

Goldman: ABD Hazinesi'nin nakit seviyesi 30 milyar dolar eşiğinin altına inecek

 

Yellen: Hazine'nin elindeki nakitin ne zaman tükeneceği hala belirsiz

 

Yellen: Ödemelerde 'zor seçimler' yapılması gerekecek

 

Yellen: Daha fazla bankanın birleşmesi gerekebilir

 

Yellen, borç limiti uyarısını yineledi

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • aa27 Mayıs 2023 02:50

    abd ile tek ortak yanımız hazinesel sıkıntı çekmemiz. gerçi onlar bi şekilde toparlar da olan gariban bize olur ahaha