BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYellen, iklim değişikliğinin ekonomik riskleri konusunda uyardı----

Yellen, iklim değişikliğinin ekonomik riskleri konusunda uyardı

Yellen, iklim değişikliğinin ekonomik riskleri konusunda uyardı
27 Eylül 2022 - 22:16 www.finansgundem.com

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iklim değişikliğinin ülke ekonomisinin üretim kapasitesi için ciddi bir risk oluşturduğunu ifade etti

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kuzey Carolina'da bir güneş enerjisi şirketine yaptığı ziyarette iklim değişikliğinin makroekonomik etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin ülkenin enerji sistemini modernize etmek için 430 milyar doların üzerinde kaynak ayırdığına işaret eden Yellen, bu yatırımların ülkenin yeşil enerjiye geçişini hızlandıracağını ve Amerikan aileleri ile işletmeleri için enerji maliyetlerini düşüreceğini anlattı.

Yellen, söz konusu yatırımların ABD'nin enerji arzını da küresel fiyat şoklarına karşı güvence altına alacağını kaydetti.

İklim değişikliğinin ekonominin üretim kapasitesini azalttığına dikkati çeken Yellen, birçok bölgede insan ölümlerinin artması ve iş gücü verimliliğinin düşmesinin beklendiğini bildirdi.

"Son beş yılda yıllık milyar dolarlık afet sayısında 1980'lere kıyasla en az beş kat artış oldu"
Yellen, iklim değişikliğinin hava durumuna bağlı arz şoklarındaki artışla kendini gösterebileceğini belirterek bunun kapasite düşüşüne neden olarak fiyatları artırabileceğini aktardı.

Onlarca yıl önce bile düşünülemez şokların şimdi endişe verici bir sıklıkla ortaya çıktığına dikkati çeken Yellen, "Son beş yılda yıllık milyar dolarlık afet sayısında, 1980'lere kıyasla, enflasyona göre ayarlama yapıldıktan sonra bile en az beş kat artış oldu." dedi.

Yellen, arz şokları açısından iklim değişikliğinin makroekonomik istikrar üzerinde endişe verici etkisi olabileceğini dile getirdi.

İklim değişikliğinin hükûmetler için de dikkate değer bir zorluk oluşturduğunu vurgulayan Yellen, kalıcı, sık şokların mali destek ihtiyacını artıracağını ve ulusal kaynakları azaltarak hükûmetlerin sorunu çözme yeteneğini de sınırlayacağını kaydetti.

Yellen, "İklim değişikliği ekonomimizin üretim kapasitesi için ciddi bir risk oluştururken aynı zamanda istikrarını da etkiliyor. Bu risklerin üstesinden gelmek için temiz enerji ekonomisine geçişimizi hızlandırmamız gerekiyor." diye konuştu.

Yellen: Yüksek gelirliler için vergiler artırılmalı

 

ABD Hazine Bakanı Yellen'den piyasalara moral desteği

 

Yellen: Ekonomik düzeni bozan ülkelere karşı sert tedbirler alacağız

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)