BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem'Yedek akçe' Meclis'e geliyor!----

'Yedek akçe' Meclis'e geliyor!

'Yedek akçe' Meclis'e geliyor!
15 Temmuz 2019 - 10:58 www.finansgundem.com

TBMM bu hafta ekonomiyle ilgili düzenlemeleri ele alacak. 11. Kalkınma Planı, plan bütçe komisyonunda olacak. Genel kurulda ise, MB ihtiyat akçesi oranını yüzde 10'a indiren, yurt dışı çıkış harcını 50 liraya yükselten teklif görüşülecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ekonomi ağırlıklı bir gündem bekliyor. 

Gelir vergisi ve bazı kanunlarda değişiklik öngören teklif salı günü genel kurul gündemine geliyor.

Teklifle, Merkez Bankası yasasında değişiklik yapılarak, yıllık karın yüzde 20'si yerine yüzde 10'u ihtiyat akçesi olarak ayrılacak.Düzenleme yasalaştığında Hazine Müsteşarlığı'na, Merkez Bankası bünyesindeki yedek akçe hesabından 40 milyar lira aktarılacak.

Varlık barışının süresinin yıl sonuna kadar uzatıldığı teklifte, yurt dışı çıkış harcının 50 liraya yükseltilmesi, finansal güçlük içindeki firmalara teşvik verilmesi ve borçlarının yeniden yapılandırılması maddeleri de var.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan 11. Kalkınma Planı’nın görüşmeleri de plan bütçe komisyonunda devam edecek. 2019-2023 yılları arasını kapsayan planla, 2023 yılında kişi başına gelirin 12 bin 484 dolara yükseltilmesi, ihracatın 226,6 milyar dolara çıkarılması, işsizlik oranının ise yüzde 9,9'a düşürülmesi hedefleniyor.

Ayrıca, 16 Temmuz Salı günü siyası partilerin meclis grup toplantıları da gerçekleştirilecek. AK Parti grup toplantısı ise 17 Temmuz Çarşamba günü yapılacak.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)