Yazdır

IŞİD'den saldırı: 10 ölü

Tarih: 03 Ocak 2016 - 21:08

IŞİD Mısır'da askere mayınlı tuzak kurdu

Mısır'ın IŞİD'e bağlı Sina Vilayeti terör örgütü, Refah kentinde içinde güvenlik güçlerinin bulunduğu zırhlı aracı ve bir de ambulansı havaya uçurduklarını duyurdu. Olayda 10 askerin öldüğü belirtildi.

IŞİD terör örgütünün Mısır kolu olan Sina Vilayeti, Kuzey Sina'da bulanan Refah'da devriye gezen güvenlik güçlerine ait bir zırhlı araç ve bir de içinde askerlerin bulunduğu ambulansı patlattıklarını iddia etti.

Örgüt, yola döşedikleri mayınla gerçekleştirdikleri patlamayı, sosyal paylaşım ağlarından yayınladı. Ayrıca yapılan açıklamada, ölen güvenlik güçlerine ait resimleri de yayınlayacakları aktarıldı. Mısır medyasında çıkan haber ile ilgili resmi makamlardan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Son iki ayda güvenlik güçlerine karşı düzenlenen farklı saldırılarda, yaklaşık 40 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı. 

Birçok saldırının gerçekleştiği Sina Yarımadası'nda geçen Ekim ayında bir Rus yolcu uçağı yere çakılmıştı. 224 kişinin öldüğü olayı IŞİD üstlenmişti.
Mısırda 2013'teki askeri müdahalenin ardından gerçekleştirilen saldırıların tamamına yakınını IŞİD terör örgütü üstlendiğini duyurmuştu. Kuzey Sina'da, Kasım 2014'te IŞİD'e biat ettiğini duyuran ve daha sonra adını Sina Vilayeti olarak değiştiren "Ensar Beyt el-Makdis" adlı örgüt, Mısır'ın en büyük problemi olarak gösteriliyor.
Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/isidden-saldiri-10-olu/461565