Yazdır

Hayallerinize ulaşmanın 3 etkili yolu

Tarih: 29 Nisan 2024 - 17:19

Hedef belirlemek ya da bir şeyi başarmayı hayal etmek, kişisel ve profesyonel gelişimin temel bir parçası olsa da, bir hedef belirlemekten o hedefe ulaşmaya kadar olan yolculuk çoğunlukla engebelidir.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Hedefler, hayatımızın rotasını çizmek bakımından oldukça değerlidir. Zaman zaman hedeflerimize ulaşır bazı durumlarda da bunda başarılı olamasak da, önemli olan, yeni hedeflerle kendimizi aşmaya çalışmaktır.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, hedef belirlemek hem kişisel hem profesyonel gelişimin odak noktasıdır. Hedefler, onlara ulaştığımızda bize yön, amaç ve başarı duygusu verir. Ancak bir hedef belirlemekle iş bitmez, o hedefe ulaşmak da gerekir; işte aradaki bu mesafe her seferinde çözülmesi gereken yeni zorluklar ve ara hedefler doğurur.

3 gizli unsur

ABD’li serbest gazeteci Holy Burns’ün New Trader U’da yer alan makalesi, insanların birçoğunun hedeflerine bağlı kalmak için çabaladığını ancak çoğu zaman hayatın dikkat dağıtıcı unsurları, şüpheleri veya beklenmedik zorlukları nedeniyle akıllarının karıştığına odaklanıyor. Burns, bu makalede, hedeflerinize ulaşmanıza ve hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak üç gizli unsuru açığa çıkarıyor.

Netlik

Hedeflerinize bağlı kalmanın ilk sırrı, onların açık ve spesifik olmasını sağlamaktır. ‘Başarılı olmak’ veya ‘forma girmek’ gibi belirsiz hedeflerin ölçülmesi ve başarılması zordur. Bunun yerine hedeflerinizi spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı bir şekilde tanımlamalısınız.

Örneğin, ‘forma girmek’ gibi bir hedef belirlemek yerine, ‘haftada beş gün, günde 30 dakika egzersiz yaparak ve dengeli beslenerek 3 ayda 10 kilo vermek’ gibi bir hedef belirleyebilirsiniz. Bu hedef spesifiktir çünkü 10 kilo vermeyi planlamışsınızdır; ölçülebilirdir çünkü kilo kaybınızı izleyebilirsiniz; ulaşılabilirdir çünkü 3 ayda 10 kilo vermek gerçekçidir; alakalıdır çünkü forma girme genel hedefiyle uyumludur ve zamana bağlıdır çünkü kendinize bu hedefinizi gerçekleştirmek için 3 ay gibi bür süre tanımışsınızdır.

Hedeflerinizi net bir şekilde tanımladığınızda kendinize bir yol haritası yaratmış olursunuz. Neyi ne zaman yapmanız gerektiğini tam olarak bilirsiniz. Bu netlik, işler zor olsa bile odaklanmanıza ve motive kalmanıza yardımcı olur.

Sorumluluk

Hedeflerinize bağlı kalmanın ikinci sırrı sorumluluktur. Birine veya bir şeye karşı sorumlu olduğunuzda taahhütlerinizi yerine getirme olasılığınız daha yüksektir. Sorumluluğun birçok biçimi vardır ve sizin için en uygun olanı seçmek çok önemlidir.

Sorumluluğun bir biçimi, öz-sorumluluktur. Bu, düzenli olarak kendinizi kontrol etmeyi, ilerlemenizi takip etmeyi ve eylemlerinizden kendinizi sorumlu tutmayı ifade eder. Hedef izleme uygulamaları, günlükler veya e-tablolar gibi araçlar öz sorumluluk konusunda yardımcı olabilir.

Sorumluluk almanın başka bir biçimi de sorumluluk ortağıyla çalışmaktır. Bu, sizinle düzenli olarak görüşen, zor durumda kaldığınızda sizi cesaretlendiren ve başarılarınızı sizinle birlikte kutlayan bir arkadaşınız, aile üyeniz veya akıl hocanız olabilir. Zorlu bir hedefe doğru çalışırken yanınızda birinin olması büyük fark yaratabilir.

Destek grupları da hesap verebilirliğin başka bir güçlü biçimidir. Kendinizi benzer hedeflere yönelik çalışan benzer düşüncelere sahip bireylerle çevrelemek motivasyon, ilham ve topluluk duygusu sağlayabilir.

Direnç

Hedeflerinize bağlı kalmanın üçüncü sırrı dirençli olmaktır. Hedefleriniz ne kadar net olursa olsun veya ne kadar sorumluluk sahibi olursanız olun, aksiliklerle ve engellerle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Önemli olan ise bu zorluklardan sonra toparlanıp ilerlemeye devam edecek gücü bulabilmektir.

Dayanıklılık oluşturmanın bir yolu, gelişme zihniyetini benimsemektir. Başarısızlıkları beceriksiz olduğunuzun kanıtı olarak görmek yerine, onları öğrenme ve gelişme fırsatları olarak görün. Zorlukları, kendinizi geliştirme ve yeni beceriler edinme şansı olarak kabul edin.

Direnci geliştirmenin bir başka yolu da kişinin kendisine şefkat göstermesidir. Bir aksilikle karşılaştığınızda kendinize karşı nazik olun. Herkesin mücadele ettiğini ve hata yaptığını kabul edin. Kendinizi hırpalamak yerine, iyi bir arkadaşınıza sunacağınız anlayışı ve cesareti kendinize de gösterin.

Son olarak yol boyunca elde ettiğiniz küçük zaferleri kutlayın. Ne kadar küçük olursa olsun, ilerlemenizi onaylamak ve takdir etmek, size devam etmek için motivasyon ve güven verecektir.

Üç unsurun birlikteliği

Bu gizli unsurlar güçlü olsa da, birlikte kullanıldıklarında en iyi şekilde çalışır. Açıklık size yön verir, sorumluluk doğru yolda kalmanızı sağlar ve direnç engelleri aşmanıza yardımcı olur.

Bu unsurları entegre etmek için üçünü de içeren bir hedefe ulaşma planı oluşturun. İşe hedeflerinizi açıkça tanımlayarak başlayın. Ardından, ister kendi kendine sorumluluk, ister bir sorumluluk ortağı veya bir destek grubu olsun, sizin için işe yarayan bir sorumluluk sistemi seçin. Son olarak, gelişme zihniyetini benimseyerek, kendinize şefkat göstererek ve küçük zaferleri kutlayarak dayanıklılığınızı geliştirin.

Bunları gerçekleştirdiğiniz takdirde, hayal kurma, hedef belirleme ve başarıya dair bütünsel bir yaklaşım benimseyerek yol zorlu olsa bile hedeflerinize bağlı kalma konusunda daha donanımlı olabilirsiniz.

Başarılı işletmeler ‘Hayır’ demeyi biliyor

 

Başarıyı şekillendiren 13 zeka türü

 

Başarıda şansın rolü nedir?

 

Başarı için çıktılara değil sürece odaklanın

 

Başarılı girişimcilerin 8 özelliği

 

Başarı için uzak durmanız gereken 10 sabah rutini

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/hayallerinize-ulasmanin-3-etkili-yolu/1796279