Yazdır

Torun Tower'ı 400 milyon dolara Denizbank mı alıyor?

Tarih: 17 Nisan 2024 - 13:15

Denizbank, 2014 yılından bu yana kiracısı olduğu Esentepe’deki Torun Tower’ı satın alıyor. Torunlar GYO'nun konuya ilişkin KAP'a yaptığı açıklamasından sonra, kulislerde satışın 400 milyon doların üzerinde bir fiyata gerçekleşeceği konuşuluyor.

Torunlar GYO, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamayla, portföyünde bulunan ve Denizbank tarafından genel müdürlük binası olarak kullanılan Torun Tower Ofis binasının Denizbank'a satışı için ilişkin görüştüğünü duyurdu.

Bodrum katlarıyla birlikte 39 katlı olan ve kule ile yatay olmak üzere iki farklı ofis kipi bulunan Torun Tower, 2014 yılından bu yana Denizbank genel müdürlük binası olarak kullanılıyor. 

Patronlar Dünyası'ndan Necla Dalan'ın haberine göre, Torunlar GYO’nun patronu Aziz Torun, 2011 yılında projenin 400 milyon TL’ye mal olacağını söylemişti. Kulislerde binanın Denizbank’a satış fiyatının KDV dahil 400 milyon doların üzerinde olduğu konuşuluyor. 

Konuyla ilgili Torunlar GYO’dan KAP'a yapılan açıklamada Denizbank’tan satın alma teklifi geldiği, yönetim kurulunun satış görüşmelerine başlanmasına 27 Mart’ta karar verdiği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:  

“17.04.2024 tarihi itibariyle, Denizbank A.Ş., satın alma teklifindeki kısıtlayıcı unsurların sona erdiğini ve gerekli izinlerin alındığı hususunu şirketimize iletmiştir. Denizbank ile şirketimiz arasında, satın alma teklifindeki ticari koşullarda mutabakat sağlanmıştır.”

Deniz Kule ismiyle anılıyor

Denizbank, Esentepe ve bölgede 4-5 binaya dağılan tüm birimlerini 2014 yılında Torun Tower’ın 28 katını kiralayarak tek binada topladı. Binanın son dört katı Torunlar’da kaldı ve boş bırakıldı. Son satın alma anlaşmasıyla tüm katların mülkiyeti Denizbank’a geçecek.

Şu anda 5 bine yakın Denizbank personeli binada görev yapıyor. Bina, Gayrettepe metrosuna direkt bağlantı ve köprülere kolay ulaşım avantajına sahip. Denizbank kanadında binaya Deniz Kule deniyor. 

DenizBank Genel Müdürü Ateş: TL'ye geçişi teşvik edecek adımlar sürecek

 

DenizBank'a IFC, Proparco ve EFSE'den deprem bölgesi için 118 milyon dolar kredi

 

DenizBank PCAF’e üye ilk Türk bankası oldu

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/torun-toweri-400-milyon-dolara-denizbank-mi-aliyor/1794333